Suriye kaynaklı göçün Türkiye'nin göç politikalarının kurumsallaşması üzerindeki etkisi
Impacts of Syrian migration on the institutionalisation of Turkish migration policies
- Tez No: 451636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞER YEŞİM ÖZER YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Political Science, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye coğrafi konumu nedeniyle Doğudan Batıya olan göçün güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle de tarihin çeşitli zamanlarında göç akınlarına maruz kalmış ve kalmaya da devam etmektedir. Göçün sürekliliği ve evrenselliği ayrıca Türkiye'nin coğrafi konumu konunun yasal düzlemde ve ayrıntılı olarak ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Türkiye ilk göç akınını Yunanistan'la olan mübadele anlaşması sonrasında almıştır ve göç politikalarına ilişkin ilk mevzuat 1926 yılında düzenlenmiş ve yıllar içerisinde genişletilmiştir. Ancak göçün sürekliliği daha kapsamlı yasaların çıkarılmasını gerekli kılmıştır. Türkiye'nin Cenevre Anlaşması'nı imzalarken coğrafi sınırlama koyması uluslararası anlamda terim farklılıklarına neden olmuştur. 2005 yılında başlayan AB uyum süreci çerçevesinde dağınık halde bulunan mevzuatın toplanması ve sınır güvenliğinin sağlanması için çalışmalar başlamıştır. 2013 yılında Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun çıkarılmasına kadar Türkiye'nin göç politikaları kısaca dağınık ve yetersiz kalmıştır. Suriye'de başlayan ayaklanmaların iç savaşa dönüşmesi üzerine milyonlarca Suriye vatandaşı göç etmiştir. Mayıs 2016 verilerine göre sadece Türkiye'de 2.748.367 Suriyeli sığınmacı vardır. Bu çalışma, 2011'den sonra Ortadoğu'da başlayan ayaklanmaların Suriye'de yarattığı siyasi kaosun Türkiye'de yasal anlamda neleri değiştirdiği üzerinedir. Bu çalışmada Türkiye'nin göç politikaları konusundaki geçmiş ve güncel mevzuatlar incelenecek ve Türkiye'nin karşılaştığı en büyük kitlesel göç karşısında hukukun ne denli yeterli kaldığı ve AB yolundaki Türkiye'nin göç politikalarının ne denli ihtiyaçları karşıladığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey is on the route of migration road from the East to West. So it is exposed to migration run in different times of history. It is necessary to tackled on the base of legal and detailed approach because of universality and continuity of migration plus Turkey's geographical position. Turkey let in immigrants first, after free trade agreement which signed Greece and Turkey and first legislation related to migration policies regulated in 1926 and enlarged in years. But universality of migration made essential to regulate the more comprehensive rules. Turkey was chary of when signing the Genova Convention and this, caused variation of terms in international area. Within the scope of EU harmonization process which began in 2005, started works for consolidation legislation and maintaining the border security. In sum, until introducing the Law on Foreigners and International Protection in 2013, Turkey's migration policies remained incapable and disorderly. After riots that began in Syria turn into the civil war millions of Syrian citizen migrated. According to May 2016 data, there are 2.748.367 Syrian asylum-seekers only in Turkey. This study is about the legal changes in Turkey, which result from Syria's political chaos caused by civil war that has begun in the Middle East after 2011. In this study, Turkey's past and current legislations about migration policies will be examined and how Turkey's law is enough across the biggest massive migration and how these migration policies meet the needs during the harmonization process for accession of Turkey to EU will be discussed