D.D. Şostakoviç'in piyano eserlerinden 24 prelüt ve füg'ün müzik edebiyatındaki yeri ve J.S.Bach'ın 48 prelüt ve füg'ü ile kontrpuan açısından karşılaştırılması
The place of 24 prelude and fugue from the piano works of D.D. Shostakovich in music literature and the counterpoint comparison of 48 prelude and fugue of J.S.Bach
- Tez No: 451640
- Danışmanlar: PROF. ZEYNEP LALE FERİDUNOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tezde, farklı yüzyıllarda yaşamış olan Johann Sebastian Bach ve Dimitri Dmitriyeviç Şostakoviç'in“Prelüt ve Füg”eserleri kontrpuan açısından incelenerek analizleri yapılmıştır. J.S. Bach ile D. D. Şostakoviç'in yaşamış oldukları dönemlerde toplumun yönetilme biçimleri incelenmiş, sosyal ve politik ortamın eserler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tamamen farklı zamanda ve ortamda yaşamış olan bu iki bestecinin ortak noktalarından biri olan Prelüt ve Füg"lerin kontrpuan açısından analizlerinin yapıldığı bu tezde verilen bilgiler, piyanistlere eserin özünü kavrama ve yorumlama konusunda faydalı olacağı düşünülmektedir. Tezin oluşturulmasında müzik pedagogları ve otoritelerinin hazırlamış oldukları kitaplardan, çeşitli yerli ve yabancı kaynaklardan, kütüphanelerden ve intrenetten yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation project, the fugues and preludes of J. S. Bach and D. Shostakovich, two composers who lived in different centuries, are analysed contrapuntally. Both composers' societal and historical backgrounds, and the effects of those backgrounds on their work are defined. In this way, the examination of the composers' preludes and fugues will have practical advantages for playing and benefits for interpretation. In the making of this project, various pieces of research and books by music educators and particular authorities have been consulted.