İstanbul ve Lund Belediyelerinde etkin kamu katılım mekanizmaları
Effective public participation mechanisms in the Municipality of Lund and Istanbul
- Tez No: 451641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Küreselleşme/Postmodernizm/Neoliberalizm adına ne dersek diyelim yeni kapitalizmin çok yönlü değişim dinamikleri, 21.yüzyılda sadece belirli bir coğrafi bölge veya toplumla sınırlı kalmayıp, tüm dünya ölçeğinde her şeyi dönüştürmeye başlamıştır. Ayrıca etkileri ve dönüşümü tek bir alanda değil teknolojik, ekonomik, toplumsal, siyasal, yönetsel ve kültürel olarak tüm alanlarda sürmekte ve tüm dünya ülkelerini etkilemektedir. Dünyada yaşanan bu siyasal sosyal ekonomik dönüşümler, yeni yönetsel üst yapıları ortaya çıkardığı gibi, mevcut olanları kısmen veya önemli ölçüde değiştirmiş veya bazı yönetsel yapıların önemini artırmıştır. Bu tez bu dönüşümün başta ekonomiye, siyasal süreçlere ve halkın karar alma süreçlerine katılımına odaklanmıştır. Tez, yerel yönetimlerde etkin halk katılımını ölçmeyi amaçlamıştır. Yerel halk katılımının etkinliği İstanbul ve Lund Belediyeleri üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization/Postmodernism/no matter what they say in the name of neoliberalism, the new multifaceted dynamics of change of capitalism, 21.century is not limited to a specific geographic region or community only but also the whole World. Effects and also the transformation of a single field, not in technological, economic, social, political, managerial, and cultural progress in all fields and affects all countries around the world. In this world the political, social and economic transformations, as revealed by a new top managerial structures, managerial structures, or partially or substantially changed plus the importance of some existing ones. This transformation in the beginning of this thesis, begins with a review of public participation in political processes, the economy. Thesis, aims to increase effective citizen participation in the Istanbul and Lund Municipalities.