Dünyada ve Türkiye'de gelir dağılımı eşitsizliğinin tüketim ve verimlilik perspektifinden iş dünyasına yarattığı tehditler
The threats of income distribution inequality on business world globally and in Turkey from the perpective of consumption and productivity
- Tez No: 451646
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzün en büyük sorunlarından olan gelir dağılımı eşitsizliği, milyonlarca insanı yoksulluğa sürüklerken, bir o kadar insanı yapabilirliklerinden ve insanca yaşama koşullarından uzaklaştırmaktadır. Eşitsizliğin diğer ucundaki servet sahipleri ve bu kişilerin sermayeleri ile yönettikleri iş dünyası ise, kazanan taraf olarak, bugüne kadar tartışmaların dışında kalmayı ve sorunun çözümünün parçası olmamayı tercih etmiştir. Bu çalışma, gelir dağılımı eşitsizliği üzerinde yapılmış olan çalışmalara farklı bir bakış açısı ile katkı yaparak, eşitsizliğe iş dünyasına yaptığı etkiler üzerinden yaklaşmış ve eşitsizliğin, içinde bulunduğu toplumla var olabilen ve bu toplumdan beslenen iş dünyası için de bir tehdit olduğunu ortaya koymayı hedeflemiştir.Önde gelen iktisatçı ve işletme uzmanlarınca yakın tarihte kaleme alınmış, güncel veriler ve yaklaşımlar içeren kaynaklar incelenmiş,uluslararası kuruluşların küresel verilerine yer verilmiş, ulaşılan bulgular iş dünyasının bakış açısı ile tekrar değerlendirilmiştir. Varılan sonuç, tüketimi daraltan etkileri, ekonomilerin büyüme performansları, çalışan verimliliğinde yarattığı kayıplar ve öngörülemeyen birçok maliyetiyle, gelir dağılımı eşitsizliğinin iş dünyası için tehdidedönüşmekteolduğudur. Çalışmanın diğer hedefi, iş dünyasının da katılımının olduğu çözüm önerileri geliştirmek olmuştur. Bu amaçla gelir dağılımı eşitsizliğinin tarihsel gelişimi ve kökenleri incelenmiş, çıkarılan dersler ışığında, tüm taraflar için ekonomik çıkarları, güvenlik, huzur ve barışı büyük bir tehdit altına alan eşitsizliği çözmenin yollarının mevcut olduğu sonucuna varılmış ve olası çözümler paylaşılmıştır. Gelir dağılımı eşitsizliği ile mücadelede, eşitsizliği tamamen ortadan kaldırmak, hiç olmazsa daha kabul edilebilir boyuta gerilemesini sağlamak, uluslararası boyutta, hem kamu, hem de iş dünyasının ortak, öncelikli ve samimi çabasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Income distribution inequality, one of today's most widely discussed issues, is driving millions of people to poverty while chasing many others from their capabilities and humane living conditions. Wealth owners, holding the winning side of the inequality and the business world they govern, have prefered not to be the part of discussions as well as the solution. This study,aims to reveal the threats of income distribution inequality on business world and contribute to the existing studies aproaching inequality through a different point of view of its effects on business, existing and growing with the communities around it. Sources recently worded by prominent economists and business researchers including current data and approaches and global data of international organizations are examined, the findings have been reevaluated from business community perspective. Results indicate that besides the social impacts, breaking the consumption cycle andthe growth performance of the economies, causing potential loss of employee productivity and creating unforeseen costs,incomeinequalityis turning to be a threat to business. Another focus of the study is to develope solutions as a joint effort of both public authorities and the business. For this purpose, history and the origins of inequality are looked over and in the light of the lessons extracted, it is concluded that there are still ways to reduce inequality, threatening all parties' economic interests, security, peace, and possible solutions of are shared.Fighting against inequality,requirespriority and sincere effortsof bothpublic authorities and the businessat supranational level, in order to eliminate completely or at least to ensure that it is reduced to a more acceptable extent.