Çalışma yaşamında kuşaklar: Kuşakların iş ve özel yaşam dengesine ilişkin yaklaşımları
Generations in work life: Approaches of generations regarding professional and private life balance
  1. Tez No: 451657
  2. Yazar: KANİYE OYA ŞALAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde Bebek Patlaması Kuşağı, X ve Y Kuşağının birlikte çalışma imkânı bulması sonucunda, kuşak farklılıklarının incelenmesine yönelik çalışmalar önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle, diğer kuşaklardan belirgin şekilde ayrılan Y Kuşağının işgücü içerisindeki oranın yükselmesi, çalışma yaşamında farklılıkların çeşitlenmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, batılı kökene sahip olan kuşak kuramları incelenmiştir. Türkiye'de yapılan kuşak çalışmalarına yer verilmiştir. Ancak Türkiye'ye özgü bir kuşak kuramı bulunmadığından, Türkiye siyasi tarihinden yararlanılarak kuşak kuramlarının yerelleştirilmesine özen gösterilmiştir. Bu şekilde kuşakların mekânsal özelliği korunmaya çalışılarak, kuşak farklılıkları ve bu farklılıkların sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de son dönemlerde güncel bir sorun olarak karşımıza çıkan iş ve özel yaşam dengesizliği göz önüne alınarak, kuşakların iş ve özel yaşam dengesi algısına yönelik nitel bir araştırma yapılmış, kuşak üyelerinin iş, aile ve sosyal yaşam algısı ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda, Bebek Patlaması Kuşağı, X ve Y Kuşağı üyelerinin iş ve özel yaşam dengesi algısına yönelik yaklaşımları değerlendirilmiştir. Kuşakların iş ve özel yaşam dengesine yönelik algı farklılıkları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the fact that Baby-Boom Generation, X, and Y Generation has found the chance of working together, studies aimed at the examination of generation gaps have begun to gain importance. Especially, the rise of the rate of Y generation, which differs distinctly from other generations, within labor force has caused diversification of differences in work life. In this study, generation theories having western origin have been examined. Generation studies conducted in Turkey have been included. However, there is no generation theory specific to Turkey, attention has been paid to localize the generation theories by utilizing Turkey's political history. Thus, generation gaps and the results of these gaps have been evaluated by attempting to preserve spatial characteristics of generations. In addition, a qualitative research has been done for the professional and private life balance perception of generations by considering professional and private life unbalance confronting us as a current issue in Turkey recently, business, family and social life perception of generation members has been attempted to be measured. As a result of the interviews made, approaches of the members of Baby-Boom Generation, X, and Y Generation for professional and private life balance perception have been evaluated. Perception differences of generations for professional and private life balance have been analyzed.