Giorgio Agamben'in egemenlik düşüncesinde hukukun temellendirilmesi
Justification of the law in Giorgio Agamben's sovereignty thought
  1. Tez No: 451669
  2. Yazar: DİLARA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
“ Giorgio Agamben'in Egemenlik Düşüncesinde Hukukun Temellendirilmesi”başlıklı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Giorgio Agamben'in akademik çalışmalarına başladığı ilk andan bugüne dek verdiği eserler ve metodolojisine ilişkin girişten başlamak üzere, kuramsal temellerinin Machiavelli ile başlatıldığı egemenlik düşüncesinin genel hatları ve Agamben'in fikirlerine geçmeden önce, onu etkileyen düşünürlerde egemenlik kavramının görünümlerinin aktarıldığı Birinci Bölüm, Agamben'in, hukuk ve egemenlik arasında kurduğu ontolojik bağın daha verimli anlaşılması adına kaleme alınmıştır. İkinci Bölüm, egemenliğin, Aristoteles'in zoē-bios ayrımına dayalı yasaklama ilişkisi üzerine kurulu olduğu, Batı siyaset geleneğinde bu ayrımın kurucu niteliği, zoē'nin polis'ten dışlanmasının aynı zamanda onu bir hak öznesine dönüştürerek de içlendiği ve siyasal sistemin temelinin içeri ile dışarıyı belirsiz kılmaya dayalı istisna hali olduğu, bu anlamda hukukun ilk hali olarak istisna halinin kökeni, hukukun şiddetle olan bağı, Aristoteles'in potansiyel kavramının istisna haline katkısı ve istisna üzerine kurulu hukukun gerçek niteliğine değinilmiştir. Egemenin hayatla bağ kurmasını sağlayan istisnanın, başka bir ifadeyle“egemen istisna”nın taşıyıcısı ile başlayan Üçüncü Bölüm, kutsal insan adı verilen bu taşıyıcının yaşadığı hayat olarak çıplak hayata, modern çıplak hayatın zirveye ulaştığı mekan olarak kamp kavramına ve insan hakları düşüncesinin gerçekte aynı ikilikten, hayatın kendisinden beslendiğine ilişkin pratik örneklerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, Justification of the Law in Giorgio Agamben's Sovereignty Thought, consists of three chapters. To begin with, the introduction part related to Giorgio Agamben's studies and methodology throughout his academic life is presented, before providing a general outline of the concept of sovereignty which was theoretically established by Machiavelli and moving on to Agamben's thoughts. The first chapter, which examines the philosophers' views on the concept of sovereignty that inspired him, was written up to clarify the ontological link between law and sovereignty offered by Agamben. The second chapter addresses the issue of sovereignty based on the relation of ban which is predicated on Aristotle's distinction between bios and zoē, the constituent structure of this distinction in the Western political tradition, the exclusion of zoē from the polis which is also, and at the same time, an inclusion by transforming it into a legal subject and the state of exception associated with the basis of the political system where inside and outside blur with each other, in this sense the origin of the state of exception as the nature of law, the relationship between law and violence, the contribution of Aristotle's concept of potentiality to the state of exception, and the actuality of law based on exceptions. The third chapter, which begins with the exception that enables the sovereign to cling to life, in other words, the bearer of 'sovereign exception', provides some practical examples regarding bare life of the bearer named homo sacer, the notion of camp where modern bare life emerges, and the idea of human rights actually nourished by the same duality and the life itself.