Türkiye'de işgücünün yönetimi sorunu: Mesleki eğitim politikalarına devlet-sermaye ilişkileri açısından bakmak
The question of labour force management in Turkey: Vet policies from the state-capital relations perspective
  1. Tez No: 451671
  2. Yazar: EZGİ PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ALADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Education and Training, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez Türkiye'de eğitim meselesinin işgücü piyasasının bir fonksiyonu haline gelmesini konu edinmiştir. Neoliberal eğitim paradigması içerisinde eğitim ile işgücü piyasası arasında kurulmak istenen organik ilişkiye ulusal ve uluslararası ölçeklerde tarihsel bir nedensellik içerisinde bakmaktadır. Mesleki eğitim politikaları öncelikle devlet-sermaye ilişkilerinin neoliberal proje kapsamında yeniden yapılandırılmasının bir bölümü olarak okunmaktadır. Sonrasında, mesleki eğitim politikalarının yeniden yapılandırmanın mevcut evresinde yapısal bir rol üstlendiği izlenmektedir. Ekonomik büyümenin gerilediği bir aşamada mesleki eğitim politikaları yeni bir ekonomik model ve birikim stratejisinin yapısal bir bileşeni olarak ortaya çıkmaktadır. Ekonomik büyüme için bir kaldıraç olarak görülen mesleki eğitim politikaları farklı sermaye kesimleri tarafından desteklenmekte ve adeta bir ulusal çıkar olarak formüle edilmektedir. Böylelikle eğitim kapitalist toplumdaki temel işlevi olan yeniden üretimi yerine getirmektedir. Küresel rekabet ve değişen üretim rejimi ekseninde işgücünün verimliliği ve niteliği sorunu gündeme gelmekte; işgücünün uluslararası rekabet koşullarına göre eğitilmesi ve vasıflandırılması, artık devletten çok daha fazlası anlamına gelen kamu politikası aktörlerinin temel gündemi olmaktadır. Sermaye birikiminin devamlılığının sağlanmasına bir yanıt olarak geliştirilen bu eğitim politikaları farklı sermaye kesimlerinin uzlaşısıyla oluşturulurken aynı zamanda işgücü piyasasının mevcut durumundan kaynaklı toplumsal bir karşılık bulması beklenebilir. Mesleki eğitim politikasının bir ulusal çıkar olarak sunulmasına olanak tanıyan bu unsurlar, ona hegemonik bir potansiyel kazandırmaktadır. Bu çift taraflı belirlenim ve eğitimin yeniden üretimci işlevi bu politikaları birikim stratejisi ve hegemonya kavramları ile tartışmanın olgusal zeminini hazırlamaktadır. Bu bakımdan, çalışmada sırasıyla eğitimin işlevinden, mesleki eğitimin işlevine ve bu işlevin neoliberal yeniden yapılandırmadaki özgün rolüne bakılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research problematizes the way education issue has become mainly a means for the labour market restructuring. It looks into the aim of establishing an organic relation between education and labour market within the neoliberal education paradigm at national and international scales and from a historical point of view. For a start, vocational education policies are seen as a part of the process of restructuring state-capital relations within the scope of neoliberalisation. And then, their structural role in the given phase of restructuring process is put forth. VET policies appear as a structural component of a new economic model and accumulation strategy when the risk of reduction in economic growth comes up. VET policies are began to be seen as a lever for the economic growth and they are merely formulated as national interest. By this means, education performs its vital fundamental function of reproduction. Global competition and the changing production regime brings about the question of productivity and quality of labour force and skilling and education of the labour force becomes a vital issue fort the public policy makers. These education policies are formulated as a response to the need of maintenance of the capital accumulation and due to the existing conditions of labour market they make sense within the society. Those factors enable VET policies to be served as national interest and possess a hegemonic potential. These dual impacts together with the reproductive function of the education provide a basis to discuss the issue utilizing the terms of accumulation strategy and hegemony. In this regard, this research starts with the question of the function of education and continues with the function of VET education and looks into their distinctive meaning for neoliberal restructuring.