Shuttle, Nichols, Duffy, and Kreiter-Foronda: A revision in ekphrastic poetry of cubist male painters' representation of the female body
Shuttle, Nichols, Duffy ve Kreiter-Foronda: Ekfrastik şiirde kübist erkek ressamların kadın bedenini betimlemelerine yeni bir bakış
  1. Tez No: 451695
  2. Yazar: GONCA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Penelope Shuttle'ın“Yaşlı Kaşif”, Grace Nichols'ın“Ağlayan Kadın”, Carol Ann Duffy'nin“Ayakta Duran Çıplak Kadın”ve Carolyn Kreiter-Foronda'nın“Her Yönde Aşağı İnen Çıplak”adlı şiirlerinde, ekfrasis geleneğini kullanarak ortaya koydukları kadının ve bedeninin batının erkek egemen sanat tarihindeki temsil biçimlerini hem görsel hem de yazınsal alanda ideolojik olarak irdelemeyi amaçlamaktadır. Pablo Picasso, Georges Braque ve Marcel Duchamp'ın tanınmış kübist tablolarına doğrudan bir yanıt olarak yazılan bu şiirlerde, çağdaş kadın şairler, sanat tarihindeki cinsiyete dayalı norm ve değer yargılarını görünür kılmak, yeniden değerlendirmek ve kadın bedenini özgürleştirmek için bu alandaki iktidar yapılarını ve temsil biçimlerini yeni baştan yazmaktadırlar. Ekfrasis geleneğini kullanan bu şairler, kültürel üretimde kadınların temsil edilme biçimlerini ve dahi erkek sanatçı mitini sorgulayıp yeni bir anlam üretmektedirler. Eril bir algıyla biçimlendirilen ve kontrol altında tutulan bu temsil kodlarına başkaldırarak sanat tarihindeki baskın değerlerden bir çıkış yolu aramaktadırlar. Kreiter-Foronda Duchamp'ın resmindeki kadın modelin temsilini irdelemek üzere üçüncü tekil şahıs anlatımı tercih ederken, diğer şairler bir portre ve iki nü resimdeki susturulmuş kadın modellere ses vererek sözde kontrolsüz ve tehditkâr bedenlerinin erkek ressamlar tarafından nasıl ehlileştirildiğini ve erkek bakışın bedenlerini nasıl tükettiği ve metalaştırdığını ortaya koymuşlar, bu bağlamda da kendi öykülerini anlatmaları için bir olanak sağlamışlardır. Kreiter-Foronda dışında Shuttle, Nichols ve Duffy kadın modelleri şiirlerinin özneleri yaparak güçlendirmişlerdir. Dört şair de modellerin itirazlarını dillendirerek bazılarının çerçevenin dışına çıkmalarını sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study purports to trace in ekphrastic poems by contemporary women poets, Penelope Shuttle's“Old Explorer”, Grace Nichols's“Weeping Woman”, Carol Ann Duffy's“Standing Female Nude”, and Carolyn Kreiter-Foronda's“Nude Descending in All Directions”, the politics of the representation of the female (body) in visual and verbal western phallocentric art/history. Directly responding to well-known Cubist paintings by Pablo Picasso, Georges Braque and Marcel Duchamp, these women poets rewrite the patterns of power and the value of representation in art/history in order to both expose and revise its gender-specific system of values and liberate the female body. Adapting ekphrastic technique, women poets have produced their own meanings in their works, challenging and disrupting the ways women are represented within mainstream cultural production, and deconstructing the myth of the male genius still in the hands of male-dominated institutions. They try to find a way out of the inscriptions of masculinity in art/history by reacting against these codes. While Kreiter-Foronda employs a different narrative voice to tell the story of Duchamp's regulation of the female sitter's body, the other poets give the passified female sitters in one portrait and two nudes back their voices in order to tell their own stories, how their supposedly unruly bodies were regulated by male painters, and consumed and commodified by the male gaze. Shuttle, Nichols, Duffy and Kreiter-Foronda thus empower the female sitters, the first three placing them in the role of persona and allowing them to talk back and some to walk out of the frame.