Transformation of saccharomyces cerevisiae with a shuttle vector plasmid DNA from E.Coli by electroporation
Saccharomyces cerevisiae hücrelerinin E.Coli'den alınmış bir 'shuttle vektör' plazmit DNA'sı ile elekroporasyon yöntemi ile transformasyonu
  1. Tez No: 23397
  2. Yazar: FARZİN ROUHVAND
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
oz SACCHAROMYCES CEREVISIAE HÜCRELERİNİN E.COWDEN ALINMIŞ BİR“SHUTTLE VEKTÖR”PLAZMİT DNA'SI İLE ELEKTROPORASYON YÖNTEMİ İLE TRANSFORMASYONU ROUHVAND, FARZİN Yüksek Lisans Tezi, Bioteknoloji Anabüim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ufuk GÜNDÜZ Şubat, 1992, 122 Sayfa Elektrik alanında S. cerevisiae 'nın plazmit DNA'sı (YEp-DE, 7-3 kb) ile transformasyonu (elektrogeçirgenlik) çalışılmış ve maya hücrelerine DNA aktarımı için hızlı ve pratik bir yöntem geliştirilmiştir. Hücre yoğunluğu, plazmit konsantrasy onu, hücre fazı, elektrogeçirgenlik ortamı, plazmit saflığı, elektrik alanı şiddeti, puis sayısı gibi transformasyon verimliliğini belirleyen faktörler optimize edilmiş ve \tg plazmit DNA'sı için 3 x 10 ile 6x Iff arasında bir verimlilik elde edilmiştir. Bu metot PEG eklenmediği ve herhangi bir ön muameleyi gerektirmediği için halen kullanılmakta olan transformasyon yöntemlerden daha avantajlıdır. Transforme olmuş hücrelerdeki plazmitin varlığı maya veya E. colfden elde edilen plazmit preparatlarının agaroz jel elektroforezi ile gösterilmiştir. Transforme olmuş maya hücrelerinde plazmit kararlılığı ve elektrik alanının bu kararlılığa etkisi de incelen miştir. Elektrogeçirgenlik yönteminin S. cerevisiaeWw plazmit aktarımı için basit ve etkili bir yöntem olduğu ve bu endüstriyel mikroorganizmanın genetik mühendisliği uygulamalarında önemi olabileceği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Transformasyon, Elektrogeçirgenlik, S. cerevisiae, Rekombinant DNA teknolojisi, plazmit, shuttle vektör. Anabilim dalı sayısal kodu : 614.02.07 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRANSFORMATION OF SACCHAROMYCES CEREVISIAE WITH A SHUTTLE VECTOR PLASMID DNA FROM E. COL1 BY ELECTROPORATION ROUHVAND, Farzin M.S. in Biotechnology Supervisor: Prof. Dr. Ufuk Gündüz February, 1992, 122 Pages Electrical field-mediated transformation (electroporation) of S. cerevisiae with plasmid DNA (YEp - DE, 7.3 kb), was studied and a rapid and convenient procedure was developed to render intact cells permeable to DNA. Several factors which determine transformation efficiencies such as, cell density, plasmid concentration, cell growth phase, electroporation medium, plasmid quality, electrical field strength, number of pulses were optimized, resulting in a transformation efficiency of 3 x 10 to 6 x 10" per fxg of plasmid DNA. Because this method requires neither pretreatment of cells nor addition of PEG, it has several advantages over currently used transformation procedures. Presence of the plasmid in transformants were shown by direct agarose gel electrophoresis of plasmid preparations of yeast and back transformant E. coli. Stability of the plasmid in yeast transformants and effect of electrical field on stability was also studied. Electroporation was found to Ix? a simple and effective technique to introduce plasmid DNA into S. cerevisiae and useful in the development of recombinant DNA technology for this important industrial microorganism. Key words : Transformation, Electroporation, 5. cerevisiae, Recombinant DNA technology, plasmid, shuttle vectors. Science code : 614.02.07 in