Muybridge-500: Jog-Shuttle as an operational mode of the digital
Muybridge-500: Bir dijital kullanma şekli olarak Jog-Shuttle
- Tez No: 524364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREAS TRESKE, DR. FUNDA ŞENOVA TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez Jog-Shuttle'ın video kaset montaj/düzenleme teknolojisi alanına ait, belli bir kullanıma sahip olan“kadran”olarak çalışma şeklini incelemektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, güncelleme kültürü medya cihazlarını eski, hükümsüz cihazlara dönüştürmektedir. Media Arkeoloji Laboratuarı'nda fiziksel bir araç olarak bulunan jog-shuttle, bu cihazlardan biridir. Bu tez, etkileşimli yerleştirme olan Muybridge-500 projesi ile, kullanım şeklini analogtan dijitale çevirerek bir kurtarma operasyonu yaratmaktadır. Bu proje, dokunurluluk özelliğini kullanmadan, cihazın kullanım şeklini taklit ederek jog-shuttle'ı bir zombi medya cihazına dönüştürür. Geri çağırma süreci, cihazı kullanılmaz ve modası geçmiş olmaktan kurtararak yeni bir çalışma modu sunup, çağdaş medyaya katkıda bulunmaktadır. Yeni jog-shuttle'ın dokunma duyusu olmadan yapılan jestlerle kullanımı, medyanın doğrusal olmayışını gösteren medya arkeolojik bakış açısı ile kurulmuştur. Bu bilgi aktarımı, analog cihazın bedensel olarak işleyişini tekrar ele alır ve yeni bir kullanım şekli oluşturarak etkileşim sırasındaki karar alma sürecini etkiler.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the mode of operation of jog-shuttle as a dial in videotape editing technology and its way of operation. With the development of the technology, the upgrade culture turns the media devices into obsolete devices. Jog-shuttle as a physical dial which is found in the Bilkent Media Archaeology Lab is one of these devices. With the project, Muybridge-500 as an interactive installation, this thesis creates a rescue operation by transferring the mode of operation from analog to digital. This project by mimicking the device's mode of operation without using it's tactility, turns the jog-shuttle into a zombie media device. The recalling process saves the device from becoming obsolete and contributes to contemporary media by introducing a new mode of operation.The touchless operation by gestures of the new jog-shuttle is constructed with media archaeological gaze which demonstrates the non-linearity of the media. This knowledge transference takes again the analog device's operation as a bodily action and forms a new mode of operation which affects the decision making process during the interaction.