Tubanın tarihçesi ve çalım teknikleri
Playing techniques and history of tuba
  1. Tez No: 451708
  2. Yazar: KEMAL OKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET GÖKAY GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin amacı, tubanın en eski akrabalarından itibaren nasıl geliştiğini araştırmak ve çalım teknikleri hakkında faydalı bilgiler sunmaktır. Tezin ilk bölümünde tubanın tarihsel gelişimi, geçirdiği evreler ve günümüz modern tubasına kadar uzanan müzikal yolculuğu, ikinci bölümde ise daha çok kullanıldığı orkestralar ve müzik toplulukları incelenmiştir. Üçüncü bölümde çalım teknikleri, fiziksel ve müzikal unsurlar şeklinde sınıflandırılarak detaylı bir biçimde incelenmiştir. Dördüncü bölümde tuba çalımında destekleyici unsurlar incelenmiş ve nefes kullanımı, dudak pozisyonunun önemi ve ağızlık seçimi gibi önemli konular hakkında yararlı biligiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explore how the tuba evolved as an instrument from its older relatives and to present useful information about its playing techniques. In the first section of the thesis, development of tuba, spent periods and the musical journey till the modern tuba are examined while, in the second section, orchestras and ensembles in which tuba was used. In the third section, tuba playing techniques examined thoroughly in two elements as physically and musically. In the fourth section, supporting elements are studied on account of playing techniques and is given significant beneficial knowledge, in the matter of importance such as; breathing, choosing a mouthpiece and the importance of the embouchure.