Ankara piyasasında tüketime sunulan beyaz peynir ve sade dondurmada Listeri amonocytogenes,Bacillus cereus, fekal koliform ve E. coli varlığı
Incidence of Listeria monocytogenes, Bacillus cereus, fecl coliform microorganism and E.coli in white cheese ane ice introduced consumed in Ankara
  1. Tez No: 155799
  2. Yazar: ZEYNEP TUBA ALAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ANKARA PİYASASINDA TÜKETİME SUNULAN BEYAZ PEYNİR VE SADE DONDURMADA Listeria monocytogenes, Bacillus cereus, FEKAL KOLİFOM VE E. coli VARLIĞI (Yüksek Lisans Tezi) Zeynep Tuba ALAS (BURKAN) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Araştırmamızda Haziran 2002 - Aralık 2003 tarihleri arasında Ankara'nın çeşitli semtlerinden toplanan 50 beyaz peynir ve 50 sade dondurma olmak üzere toplam 100 materyal ile çalışılmıştır. Çalışılan örneklerden Listeria monocytogenes, Bacillus cereus izolasyonu ve identifikasyonu, Koliform mikroorganizma, Fekal Koliform mikroorganizma ve E. coli sayımları yapılmıştır. Koliform mikroorganizma, 50 beyaz peynir örneklerimizin 26 (%52)'smda ve 50 sade dondurma örneklerimizin 34 (%68)'ünde tespit edilmiştir. Koliform mikroorganizma sayısı, 26 beyaz peynir örneğinin 9 (%34.6)'zunda, 34 dondurma örneğinin 7 (%14)'sinde 96->1100 değerleri arasında tespit edilmiştir. Koliform mikroorganizma tespit edilen beyaz peynir örneklerimizin hepsinde, sade dondurma örneklerimizin ise %94'ünde fekal koliform mikroorganizma saptanmıştır. E. coli ise, fekal koliform mikroorganizma tespit edilen beyaz peynir örneklerimizin hepsinde, sade dondurma örneklerinin ise %71'inde tespit edilmiştir. Listeria monocytogenes, sade dondurma örneklerinin %20'sinden izoleedilmesine rağmen, beyaz peynir örneklerinde varlığı tespit edilememiştir. Bacillus cereus, beyaz peynir örneklerimizin %20'sinde 2xl02~6xl03 kob/g değerleri arasında; sade dondurma örneklerimizin % 48'inde 2x10"- 6xl03kob/g olarak saptanmıştır. Bilim Kodu : 925 Anahtar Kelimeler : Peynir, Dondurma, Koliform, Fekal Koliform, E.coli, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Yard.Doç.Dr. Sumru ÇITAK
Özet (Çeviri)
INCIDENCE OF Listeria monocytogenes, Bacillus cereus, FECAL COLIFORM MICROORGANISM AND E. coli IN WHITE CHEESE AND ICE INTRODUCED CONSUMED IN ANKARA (M.Sc. Thesis) Zeynep Tuba ALAS (BURKAN) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT In our study; a total of 50 samples of white cheese and 50 samples of ice-cream were collected from different part of Ankara between June 2002-December 2003. These samples were examined for enumeration, isolation and identification of Listeria monocytogenes. Bacillus cereus, Coliform microorganism, Fecal Coliform microorganism and E. coli. 26 (52%) of the 50 white cheese samples and 34 (68%) of the 50 ice-cream samples were contained coliform microorganisms. Colony counts of coliform microorganisms were showed in 9 (34.6%) of the 26 white cheese samples ranging from 96 to >1100/g and in 7 (14%) of the 34 ice-cream samples ranging from 96 to >1100/g. Fecal coliform microorganism was determined in all of white cheese samples and 94% of ice-cream samples that were detected. E. coli was determined in all of white cheese samples and 71% of ice-cream samples that were detected. Although Listeria monocytogenes was isolated from the 20 % of ice-cream samples It was not isolated from white cheese samples. Bacillus cereus was determined between 2xl02-6xl03 cfu/g in 20 % of white cheese samples and between 2xl02-6xlO3 cfu/g in 48 % of ice-cream samples.IV Science Code : 925 Key Words : Cheese, Ice-cream, Coliform, Fecal Coliform, E.coli, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus Page Number : 105 Adviser : Assoc. Doz. Dr. Sumru ÇITAK