İnsan kaynakları yönetiminde koruma fonksiyonu ve konu ile ilgili bir araştırma
The protection function of human resource managament and a research about the subject
  1. Tez No: 451709
  2. Yazar: ERMAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
İşletmelerin sınırlı kaynaklarından, iş sağlığı güvenliği uygulama ve yatırımları için harcayacakları kaynakların miktarları, yasal, finansal ve insani (moral) birtakım faktörlerin birleşimine bağlı olarak şekillenmektedir. Bununla birlikte, bu faaliyetlerin veya yatırımların sürdürülmesine veya son verilmesine yine bu faktörlere verilen önem yön vermektedir. Bu noktada araştırma, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalarda dikkate alınan unsurların neler olduğunu ve bunların iş sağlığı ve güvenliği performansı üzerine etkisini ele almaktadır. Ayrıca, araştırma kapsamında iç-dış kontrol odaklılık incelenmiş, karar vericilerin iç dış kontrol odaklılığının iş sağlığı ve güvenliği performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma, İstanbul ilinde faaliyet gösteren 206 tane KOBİ'de, İSG ile ilgili kararlarda, karar verici pozisyonda olan kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada KOBİ'lerin ele alınmasının nedeni, ülkemiz ekonomisinde ve istihdamda önemli bir yere ve bunun yanında, iş kazası ve meslek hastalıkları sayılarında da önemli paya sahip olmalarıdır. Literatür araştırması sonucunda elde edilen veriler ışığında, İSG ile ilgili kararlarda dikkate alınan unsurlar, yasa ve düzenlemeler, ekonomik unsurlar ve maliyetler, kaza ve hastalık tecrübeleri, teşvik ve destekler, kalite ve sertifikasyon çalışmaları olarak belirlenmiştir. Gerçekleştirilen regresyon analizleri ile tüm bu unsurların İSG performansını etkilediği görülmüştür. Ayrıca, dış kontrol odaklılığın İSG performansı üzerine olumsuz etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Limited organizational resources related with the occupational health and safety decisions and implementations are shaped by legal, financial and moral factors. Additionally, sustainability and continuation of occupational health and safety interventions are guided by the importance attached to mentioned factors. In this respect, this study investigates the trigger desicion factors that have an impact on occupational health and safety performance, with regard to the importance attached to those factors by decision makers. Besides, locus of control is investigated as a variable that effects occupational health and safety performance. Study was conducted in the city of Istanbul, on 206 SMEs. Data was gathered from decision makers in occupational health and safety implementations. The reason of choosing SMEs as the universe of the study is related with the fact that, SMEs have a major role in work life and employment, besides displaying high statistical scores in the amount of experiencing occupational injuries and illnesses. As a result of the literature review, important factors that have an effect on occupational health and safety implementations have been identified as legistations, economic factors and costs, specific incident experiences, funding opportunities, quality and accreditation. Regression analyses revealed all mentioned factors effect occupational health and safety performance. Additionally, locus of control have a negative effect on occupational health and safety performance.