Peritoneal mezotel ve Müllerian epitelden gelişen malign tümörlerin primer ve sekonder Müllerian sistem ile ilişkisinin araştırılması-altı belirleyici ile immnhistokimyasal analiz
  1. Tez No: 352761
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN AKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Over kanserleri, kadınlarda kansere bağlı ölümler içinde 5.sırada yer alır. Yüksek mortalite esas olarak hastalığın erken evrelerinde tanı konulmasındaki güçlüklerden kaynaklanmaktadır. Malign over tümörlerinin % 90?ı epitelyal-stromal kökenlidir. Overin epitelyal tümörlerinin kökeni konusunda ileri sürülen çölomik ve Müllerian hipotezler günümüzde halen tartışılmaktadır. Özellikle overin seröz epitelyal tümörleri, primer peritoneal seröz karsinomlar ve peritoneal malign mezotelyomalar ile benzerlik göstermekte, çoğu olguda metastatik over tümörleri ile ayırımında da güçlükler yaşanmaktadır. Klinik ve tedavileri farklı olan bu tümörlerde kesin tanı önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, overin epitelyal hücre kökenini belirlemeye yardımcı olmak, peritoneal mezotel ve Müllerian epitelden geliştiği kabul edilen malign tümörlerin primer ve sekonder Müllerian sistem ile ilişkisini göstermek ve bu tümörlerin ayırıcı tanısına katkı sağlamaktır. Bu amaçlarla, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı?nda 01.01.2005 -31.12.2011 tarihleri arasında tanı almış 20?si overin seröz karsinomu, 31?i endometriumun endometrioid, 4?ü endometriumun seröz karsinomu; 8?i tuba uterinanın seröz karsinomu; 4?ü peritoneal malign mezotelyoma ve 3?ü primer peritoneal seröz karsinom olmak üzere toplam 70 olgu, Müllerian kaynaklı tümörler için sensitif ve spesifik bir belirleyici olan PAX8, hem Müllerian hem de mezotelyal bir belirleyici olan WT1, over seks kord stromal tümörler için yeni tanımlanan oldukça sensitif bir belirleyici olan CD56, epitelyal bir belirleyici olan Ber-EP4, jinekolojik tümörlerin gelişimi ve tedavisinde önemli role sahip ER ve mezenkimal bir belirleyici olan desmin ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancers are the fifth most common lethal malignancy in women. High mortality is mainly due to the difficulties of diagnosis in the early stages of the disease. Epithelial-stromal tumors account for % 90 of malignant ovarian tumors. Today, Müllerian and coelomic hypothesis about the origin of ovarian epithelial tumors are still controversial. Especially, serous epithelial ovarian tumors have similar features with primary peritoneal serous carcinoma and peritoneal malignant mesothelioma, and there are also experiencing difficulties with the differential diagnosis from metastatic ovarian tumors in most cases. Definitive diagnosis becomes important since these tumors have different clinics and treatments. The aim of this study is to help to determine the cellular origin of the ovarian epithelium, to show the relationship of malign tumors accepted to arise from peritoneal, mesothelial and Müllerian epithelium with primary and secondary Müllerian systems and to contribute in differential diagnosis of these tumors. Twenty cases of ovarian serous carcinoma, 31 cases of endometrioid carcinoma, and 4 cases of serous carcinoma of endometrium, 8 cases of tubal serous carcinoma, 4 cases of peritoneal malignant mesothelioma and 3 cases of primary peritoneal serous carcinoma composed of totally 70 cases which were diagnosed between January 1st 2005 and 31st December 2011 in Cumhuriyet University Faculty of Medicine Department of Pathology, were included in this study. All of the cases were analysed immunohistochemically with PAX8 which is a sensitive and spesific marker for Müllerian originated tumors; WT1 which is a marker for both Müllerian and mesothelial origin; CD56 which is a newly defined and very sensitive marker for ovarian sex cord stromal tumors; Ber-EP4 which is an epithelial marker; ER which is a marker having an important role in development and treatment of gynecological tumors; and desmin which is a mesechymal marker.