Sosyal medyada sergilenen olumlu yahut olumsuz tutumların sosyal kimlik ile ilişkisi
Relationship between negative or positive attitudes with social identity on social media
  1. Tez No: 451711
  2. Yazar: OSMAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızda sosyal medyayı aktif kullananların, sosyal medyada olumsuz tutum sergileyenlerin ve kendini yakın hissettiği sosyal kimlik/grup hakkındaki tartışmalara farklı şekillerde yaklaşım sergileyenlerin sosyal kimlik aidiyet özellikleri incelenmiştir. Çalışmamız, bireyliğin yitimi kuramı, sosyal kimlik kuramı, bireyliğin yitimi etkisinde sosyal kimlik kuramı ve bilgisayar aracılı iletişim kuramları çerçevesinde yürütülmüştür. Konu, politik ve futbol ilişkili gündem ve tartışmalara katılan kişi ve gruplardan elde edilen verilerle incelenmiştir. Toplam katılımcı sayısı 351'dir. Katılımcıların büyük çoğunluğu 18-40 yaş aralığındadır. Tüm katılımcıların %63,85'i erkek, %36,15'i kadındır. İlk olarak sosyal medya kullanan ve bu platformda çok sayıda takipçisi olan beş kişi ile mülakatlar yapılmıştır. Açık uçlu sorular, sosyal kimlik ölçeği ve demografik bilgi ölçeği ile oluşturulan batarya ile sosyal medya platformları olan Facebook ve Twitter kullanıcılarına ulaşılarak diğer veriler elde edilmiştir. Açık uçlu sorular ve sosyal kimlik ölçeğinden elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla bağımsız örneklemlerde ortalamanın farkı T Testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak incelenmiştir. Sosyal medyayı aktif biçimde kullanma ile güçlü sosyal kimliğe sahip olma arasında bir ilişki bulunmamıştır. Sosyal medyada diğerlerine karşı negatif tutum sergileme ile güçlü sosyal kimliğe sahip olma arasında ilişki bulunmuştur. Sosyal kimlik aidiyeti güçlü olan insanlar diğerlerine karşı daha az toleranslıdır. Diğer grup/kimlikler ile etkileşim/tartışmalara katılanların sergilediği savunma ve yakınlaştırma tutumlarını sergileyenler ile güçlü sosyal kimliğe sahip olma arasında kısmen ilişki bulunmuştur. Sosyal medya kullanıcıları, tartışmalar esnasında kendilerini ait oldukları gruba daha yakın hissetmektedirler.
Özet (Çeviri)
In our study, social identity characteristics of those who exhibit negative attitudes towards others and who exhibit approaches in six different ways when encounter a discussion about their social identity/group while using social media actively are discussed. Our work has been examined through deindividuation, social identity theory, social identity model of deindividuation effects and computer mediated communication theories. Data have been obtained from persons and groups participating in the political and football related discussions and examined. The total number of participants is 351. The vast majority of participants are in the age range of 18-40 years. 63.85% of all participants are male and 36.15% are female. Initially, interviews with five people were held who frequently use social media. Nine open-ended questions, social identity scale and demographic information questions were answered by the Facebook and Twitter users. All data were analyzed by content analysis with open coding and the T test and one-way ANOVA using the SPSS program. There was no relationship between active use of social media and having a strong social identity. There was a relationship between negative attitude towards others and having strong social identity. Users with strong social identity showed less tolerance to others. Users who exhibit attitudes of advocacy and intimacy were found to have a partial association with strong social identity which means that users with strong social identity felt closer to the group they belong to when they encounter an online discussion.