Kariyer yönetiminde iş değerleri kavramı ve bir araştırma
A research on work values concept in career management
  1. Tez No: 451710
  2. Yazar: SEVGİ ELMAS ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE BEDİA UYARGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
İş değerleri bireylerin çalışma yaşamından beklentileri ve önem verdikleri unsurları ifade etmektedir. Yeni kariyer yaklaşımlarının yükselişe geçmesiyle birlikte iş değerlerinin kariyer yönetimindeki rolü de daha fazla önem kazanmıştır. Bireylerin çalışmakta olduğu kurumun iş değerlerinin kendi beklentilerini karşılama düzeyinin kariyer başarısı üzerinde etkili olacağı düşünülebilir. Bu doğrultuda araştırmada birey-örgüt iş değerleri uyumunun kariyer başarısı üzerinde etkisi olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca işe adanmışlığın bu etki üzerinde düzenleyici bir rol oynayıp oynamadığı da incelenmiştir. Çalışanların iş değerlerinin ve kariyer başarılarının sahip oldukları demografik özelliklere gore farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek araştırmanın yan amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda 364 beyaz yakalı çalışan üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Hipotez testlerinde basit ve çoklu ile hiyerarşik regresyon analizleri, t-testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına gore birey-örgüt iş değerleri uyumunun bireylerin kariyer başarısı üzerinde pozitif yönde bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra işe adanmışlığın bu etkiyi arttırdığı tespit edilmiştir. Çalışanların iş değerleri ile kariyer başarılarının cinsiyet, kurumda bulunulan pozisyona göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür.Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Tarafından desteklenmiştir. Proje numarası: 55102
Özet (Çeviri)
Work values defined as individuals' preferences or which is important for their related to work life. Work values gained more importance as new career approaches arose in recent years. It is expected that individual needs-organizational supplies fit has an impact on career success. In this respect, the aim of this study is to determine that whether there is an effect of person-organization work values fit on career success and this relationship is moderated by work engagement. Also, whether individuals' work values and career success differ according to demographic variables was tested. The data was collected from 364 white-collar employees. The hypotheses were tested using simple, multiple, hierarchical regression analysis, t-tests and one-way analysis of variance. The results indicate that person-organization work values fit has a positive effect on career success. It is also found that work engagement moderate the effect of person-organization work value fit on career success. Additionally, work values and career success are found to differ significantly according to gender and position of individuals. This work was supported by Scientific Research Project Coordination Unit of Istanbul University. Project number: 55102