Bir sergileme platformu olarak internet ve google art project örneğinin ülkemiz müzelerine uygulanması
Application of internet and google art project examples as a display platform to our country museums
  1. Tez No: 383944
  2. Yazar: AHMET DOLUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZKEÇECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Displinlerarası etkileşim açısında bakıldığında, bir alanda ortaya konulan yenilik veya buluş, diğer bir bilim alanını olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Beşeri bilimler ve teknoloji alanında da bu yönde sıkı bir geçiş söz konusudur. Örneğin, iletişim teknolojisi alanında yapılan bir icat güncel hayatın bir parçası haline gelebilmektedir. Akıllı telefonların yaygın bir şekilde kullanılması veya internet ortamında sosyal medya ağlarının milyarları bulan üye sayıları da bu etkileşimin önemli örnekleri arasında gösterilebilir. Bilimsel araştırmalarda izlenen yöntemlerden biri, önce ilgili alanda yaşanan problemin her yönüyle tespit edilmesi, daha sonra da bu problemin çözümüne giden yolların test edilerek sonuca ulaşılmasıdır. Diğer bir araştırma ve geliştirme yöntemi ise farklı bir disiplinde ortaya konulmuş olan bir yeniliği başka bir bilim alanındaki araştırmacı ve akademisyenler tarafından yorumlanarak yeni kullanım alanları ortaya koymaları ile gerçekleşmektedir.“Bir Sergileme Platformu Olarak İnternet ve Google Art Project Örneğinin Ülkemiz Müzelerine Uygulanması”Başlığı altında yapılan bu tez çalışması da, bilgisayar teknolojisi temelinde geliştirilmiş internet, iletişim ve web sayfaları odağında ortaya konulan buluş ve yenilikleri plastik sanatlar alanının sergileme disiplinine uyarlama üzerine kurgulanmıştır. Yapılan araştırmalarla dünyada halen uygulanmakta olan bir modelin geliştirilerek ülkemiz müzeleri için uygulanması çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler; Sanat, Plastik Sanatlar, Sanat Yönetimi, Görsel Tasarım, İletişim, Müzecilik.
Özet (Çeviri)
When viewed in terms of interdisciplinary interaction, innovation or invention set forth in a field affects other fields of science in a positive or negative direction. Also in the field of human sciences and technology there is a strict transition in this direction. For example, an invention made in the field of communication technology can become a part of daily life. The widespread usage of smart phones or the number of members up to billions of social media networks on the internet can also be shown as important examples of this interaction. One of the methods used in scientific researches is firstly to identify all aspects of the problems experienced in the relevant field and later achieve a result by testing the way to the solution of this problem. A further research and development method is realized by the creation of new application fields by interpretation of an innovation that has been created in a variety of disciplines by researchers and academics in other fields of science. This thesis work which was done under the title“Application of Internet and Google Art Project Examples as a Display Platform to our Country Museums”was constructed about the adaptation of invention and innovation set out in the focus of internet, communication and websites developed on the basis of computer technology to the demonstrate discipline of plastic arts. With the made researches it was realized in the framework of implementation for the museums of our country by developing a model currently being implemented around the world. Key Words; Art, Plastic Arts, Art Management, Visual Design, Communication, Museology.