Yükseköğretimin finansmanı, AB uygulamaları ve Türkiye için alternatif finansman modeli önerisi
Financing of higher education, EU practices and alternative financing proposal for Turkey
  1. Tez No: 451730
  2. Yazar: YASEMİN ÇİÇEKÇİSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HASAN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
AB uyum sürecinin hızlanmasının ve bilimsel anlamda yapılan çalışmaların kalitesinin artmasının ardından, açılan yeni üniversitelerle beraber yükseköğretimde finansman sorunu giderek daha ciddi bir boyuta gelmiştir. Bunun yanında, bu konuda başarılı olan AB ülkeleri ile Türkiye'nin yükseköğretim finansman sistemini kıyaslama, bu ülkelerdeki sistemlerin Türk yükseköğretim sistemine uyarlanabilirliği gibi pek çok husus, üzerinde hassasiyetle çalışılması gereken konulardır. Bu nedenle bu araştırmada, AB ülkeleri içerisinde bu konuda başarılı olan ülkeler ile Türkiye'nin yükseköğretim finans sistemleri incelenerek, iki eğitim sisteminin ortak noktalarını ve farklarının değerlendirilmesi ve alternatif bir modelin önerilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Following acceleration of EU harmonization process and increase of quality of carried scientific studies, financing problem in higher education became increasingly significant along with newly established universities. In addition, many issues like comparison of higher education financing system of successful EU countries and Turkey, adaptability of system in these countries to Turkish higher education system are the matters in need of in depth researches. Therefore, in this study, by inspecting higher education financing systems in country successful on this subject matter in EU and Turkey's system, it is intended to evaluate common points and differences of both educational systems and to recommend an alternative model for Turkey.