Oluz Höyük kazıları ışığında akhaimenid kâseler ve Anadolu'daki yayılımı
Achaemenid bowls in the light of Oluz Höyük excavations and its propagation in Anatolia
- Tez No: 451729
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Arkeoloji literatürüne Akhaimenid kâse olarak geçmiş olan,“S”profilli ve omurgalı gövde geçişine sahip, kulpsuz, dışa açılan ağızlı Geç Demir Çağı kâselerinin metal olanlarının Akhaimenid saraylarındaki konumu çok özeldir. Akhaimenid kültürün bir öğesi olan Imitatio Regis geleneği etkisindeki satraplar, yerel soylular ve hatta halkın kendisi; lüks yaşamın bir sembolü olarak görülen söz konusu metal kâselerin cam ve pişmiş toprak taklitlerinin yerel olarak üretilmesine ve yayılmasına yol açmıştır. Bu bağlamda geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Akhaimenid kâseler, zengin bir Akhaimenid Pers kültür dokusuna sahip Oluz Höyük yerleşmesinde de geniş bir koleksiyon ile temsil edilmektedir. 2007 yılından beri devam eden sistematik arkeolojik kazılar ışığında ortaya çıkarılmış Akhaimenid karakter ve arkeolojik kültür öğeleri ile Oluz Höyük, Anadolu'da Akhaimenidlerin anlaşılması için bir referans noktası sayılabilecek konumdadır. Ünik özellikte olan örnekleriyle ve yapısal çeşitliliğinin fazla olmasıyla Oluz Höyük kâseleri, söz konusu Akhaimenid kâselerin Anadolu'da gösterdiği yayılımı takip etmede ve varlığını anlamada bir çıkış noktası olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Achaemenid bowls in archaeology literature can be defined as S profile bowls without handle or stem but have flaring rim and carinated body. Especially Late Iron Age metal bowls were really special in Achaemenid places. Under the influence of Imitatio Regis, living in luxury like the Persian kings, Achaemenid satraps, nobles and even regular people who lived under authority of Achaemenid Dynasty, propagated ceramic and glass bowls trought the empire emulating luxury metal bowls. As symbols of Imitatio Regis; a large collection of Achaemenid bowls detected at Oluz Höyük; the settlement which have splendid Achaemenid levels and speacial archaeological findings for the Achaemenid Era. Since, Oluz Höyük excavations keeps revealing Achaemenid mystery in Anatolia, we could take Oluz Höyük Achaemenid bowls for ground zero, while we search for the Achaemenid bowls in Anatolia.