Yeni refah ölçüm yöntemleri ve Türkiye örneği
New welfare measurement methods and the case of Turkey
  1. Tez No: 451736
  2. Yazar: GONCA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Toplum ve onu oluşturan bireylerin refahı, siyasi ve ekonomik düzeni ne olursa olsun tüm ülkelerin ve yönetimlerindeki siyasi iktidarların en temel amaçlarından birini oluşturmaktadır. Bu amaca ne ölçüde ulaşılabildiği, diğer ülkelerle kıyasla amacın ne kadarının başarılabildiği ise refahın ölçümü ile ilgilidir. Bu noktada uzun süre referans teşkil eden 'milli gelir' ve onun ölçülerek refah değerlendirilmesine konu olması hali, son dönemde başta 'insani gelişmişlik' olmak üzere, farklı kriterlerin devreye girmesi ile neredeyse son bulmuştur. Bu çerçevede çalışmanın ilk bölümünü refahın temel ölçüm yöntemi olan 'milli gelir' oluşturacak, ikinci bölümde Bilgi Çağı'na geçiş ile birlikte ortaya çıkan yeni refah ölçüm göstergeleri ele alınacak, çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise ikinci bölümde yer alan yeni refah ölçüm göstergelerinin Türkiye örneği üzerinden incelenmesi yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
The welfare of the society and its individuals constitutes the basic goals of all the countries and the political powers under their government, no matter what their political and economical orders are. How much the goal has been accomplished, how much of it has been achieved compared to the other countries have to do with the measuring of welfare. National income, which was the reference for a long time and it being measured and being the subject of welfare evaluation, has almost ended lately because of the different criteria having come in to play, especially human development. Within this framework, the first part of the study will be consisted of 'national income', which is the basic measuring method of welfare, and the second part will tackle the new welfare measurement indicators that have surfaced with the transition to the Information Age. The third and the last part of the study will consist of those welfare measurement indicators in the second part being analyzed through the case of Turkey.