Hellenistik ve Roma İmparatorluk dönemlerinde Knidos tarihi ve sikkeleri
History and coinage of Knidos in the Hellenistic and Roman Empire periods
- Tez No: 451735
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezinin amacı, antik Karia bölgesi sınırları içerisinde yer alan Knidos kentinin Hellenistik ve Roma İmparatorluk Dönemleri tarihi ve sikkelerini, antik dönem yazarları, modern araştırmalar ve arkeolojik bulgular eşliğinde sunmaya çalışmaktır. Kentin tarihsel süreci, genel hatları ile ele alındıktan sonra esas konu olan Hellenistik ve Roma İmparatorluk Dönemleri aydınlatılmaya çalışılmıştır. Yayınlanmış sikkeler derlenerek bir katalog oluşturulmaya çalışılmıştır. Tiplere ve birimlere ayrılarak incelenen sikkeler, memur adları ve kültlerle olan bağlantıları açısından değerlendirilmeye çalışılmış ve bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Master Thesis aims, at representing the History and Coinage of Knidos in the Hellenistic and Roman Empire Periods located in the ancient Caria region through the ancient period authors, modern researches and archeologically findings. After presenting the historical process of the city generally, the study focuses on enlightening the Hellenistic and Roman Empire periods. The issued coins have been compiled and a catalogue is prepared. The coins examined by classifying into types and units, are analysed in view of their connection with officer names and cults and then a conclusion has been reached.