Tane dağılımının tuğla kalitesi üzerine etkisi
The Effect of grain size on brick quality
- Tez No: 45174
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAMMER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Refrakter tuğlaların kalitesine etki eden pek çok parametre vardır. Bunlardan bazıları, kullanılan cevherlerin tane boyutu, fiziksel, kimyasal ve minerolojik v.s. özelliklerdir. Bu tez çalışmasında, kullanılan cevherlerin tane boyutunun tuğla kalitesine etkileri incelenmiştir. Perileks 83 ve PİS tuğlalarından alınan parlak kesitlerde, tane boyutu üzerinde incelemeler yapıldı. P15 tuğla kalitesinin arttırılması amacıyla yeni tuğla reçeteleri hazırlandı. Tuğla reçetelerinin paketleme yoğunluk testleri yapıldı. En uygun tane dağılımı tesbit edildi ve N90 tuğlası üretildi. Üretilen tuğlanın fiziksel ve kimyasal analizleri yapıldı. N90 tuğlasının ortalama değerleri; bulk yoğunluğu 3.02 gr/cm3, görünür porozitesi %15.92, refrakterlik için çok önemli olan soğukta basınç mukavemet değeri 505 kg/ cm2 ve yük altında refrakterlik değeri >1600 °C'dir. Bu değerlere göre N90 tuğlası P15 tuğlasından daha iyi sonuçlar vermiştir. Anahtar kelimeler : Refrakter tuğla, magnezit-krom tuğla, soğukta basınç mukavemeti, yük altında refrakterlik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are a lot of parameters that affect the quality of refractory bricks. Same of these parameters are the grain size, physical, chemical and mineralogical characteristics of ores used. In this study, the effect of used ore size to the brick quality was investigated. Grain size of perilex 83 and P15 bricks were measured using a microscope. New brick production formulas were prepared to improve P15 brick quality according to the result of the study. The pack up density of the brick formulas were determined. Optimum grain sizes were found and N90 brick was produced. Physical tests and chemical analysis of produced bricks were determined. The average values of N90 brick such as bulk density 3.02 gr/cm3, apparent porosity %15.92, in cold press resistance that is very important for refractoriness are 505 kg/cm2 and the values of the refractoriness under load are higher than 1600 °C. According to these results, N90 brick has a better performance than P15 brick. Key words : Refractory bricks, magnezite-chrome brick, cold press resistance, refractoriness under load.