Empedans tomografisinde sonlu eleman yöntemine uygun bir veri toplama sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
The Design and the application of a resonable data acquisation system by using finite elements method for impedance tomography
- Tez No: 45173
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMDİ ATMACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Günümüz teknolojisindeki gelişmeler her alanda olduğu gibi tıp biliminde de büyük yenilik ve buluşları beraberinde getirmiştir. Özellikle tıbbi görüntüleme alanında çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hızlı ve güvenilir veri toplayan elektronik sistemler, yüksek kapasiteli bilgisayarlar vasıtasıyla insan vücudunun iç kesitsel görüntüsünü elde etmek mümkün olmuştur. İnsan sağlığına zararlı x-ışınları ile çalışan klasik radyografi yöntemine karşı vücuda herhangi bir zarar vermeyen ultrason ve nükleer manyetik rezonans gibi görüntüleme sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, henüz klinik uygulaması olmayan empedans tomografisi ele alınmış ve uygun bir simülasyon ortamından veri toplayan sistem geliştirilmiştir. Taşanım yapılan 16 elektrotlu bu cihaz, 4 elektrot sistemi denilen yöntemle çalışmaktadır. Görüntüsü oluşturulmak istenen bölgenin sınırları üzerinden potansiyel farkları ölçülür. Bu veriler PC yardımı ile Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak değerlendirilir ve bölgenin iletkenlik dağılımı oluşturulur. Bu dağılımla o bölgenin kesit görüntüsü elde edilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As in the other fields of applied sciences, great advances in the medical science have been realized in the past few decades. Especially the current developments in the field of biomedical imaging have been incredible. It is now possible to obtain any cross sectional image of a human body by means of fast and reliable digital electronic systems and high capacity computers. In spite of classical imaging systems based on the application of x-rays, it has now been possible to take different images of the human body by ultrasonic or nuclear magnetic resonance methods which do not produce harmful interacting radiations. In this thesis, an electrical impedance tomographic system has been designed to obtain data acquisition for an object placed in a special tank with 1 6-electrodes. Unfortunately this impedance tomographic system has not yet found any clinical applications in the imaging of a human body. This imaging system has been constructed on the basis of 4-electrode method in which the potential distribution data are measured for the reconstruction of an image of an object placed in the tank. The finite elements method was used to process the data taken from this system for the conductivity distribution of an object.