Buharlaştırıcılar ve çok etkili buharlaştırıcıların bilgisayar destekli tasarımı
  1. Tez No: 45175
  2. Yazar: SADETTİN EREN ÖCAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN KAYTAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, buharlaştırmaya, buharlaştırıcılara, buharlaştırıcı yardımcı elemanlarına, buharlaştırıcı temel prensiplerine ve buharlaştırmayı etkileyen faktörlere değinilmiştir. Bu bilgiler ışığında geliştirilen bir matematiksel model ile, buhar ve derişikleştirilecek çözeltinin aynı yönde aktığı, N etkili bir buharlaştırıcı sisteminin yatışkın durum bilgisayar destekli tasarımı ve ekonomik analizi yapılmıştır. Modelin oluşturulmasında, kütle ve enerji denklikleri, fizikokimya, ısı aktarımı ve termodinamik konusundaki bilgiler kullanılmıştır. Model denklemleri, Quick Basic R4.5 dili ile oluşturulan bilgisayar programı kullanılarak çözülmüştür. Daha sonra, model Eskişehir Şeker Fabrikasındaki altı etkili buharlaştırıcı sistemine uygulanmıştır. Uygulama sonunda, her bir etkideki sıvı ve buhar akış hızları, derişimler, sıcaklıklar, basınçlar ve yüzey alanları, buhar ekonomileri, ısıtıcı yüzey alanları ve ekonomik veriler elde edilmiştir. Bu veriler Eskişehir Şeker Fabrikasından elde edilen gerçek işletme değerleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda, Eskişehir Şeker Fabrikasındaki altı etkili buharlaştırıcı sisteminin hem tasarım hemde işletim açısından uygun olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, evaporation, types of evaporators, their suplemantary equipments, basic principles of evaporators and factors effecting evaporation have been reviewed. With a mathematical model developed in respect to this knowledge, steady state computer design and economical analysis of the N-effect evaporators system in which vapor and solution to be concentrated flow in the same direction (forward feed) have been done. In the model development, mass and energy balances, the knowledges of physical chemistry, heat transfer and thermodynamics have been used. Model equations have been solved by using a computer programme written in Quick Basic R4.5 form. Then, the model has been applied to the six effect evaporators system in Eskişehir Sugar Plant. After this application, liquid and vapor flow rate, concentrations, temperatures, pressures, areas and economical data of each effect have been obtained. These data have been compared with industrial data obtained from Eskişehir Sugar Plant. As a result of this comparison, it has been decided that six effect evaporators system in Eskişehir Sugar Plant is suitable for both design and operation.