Yerel halkın toplum temelli turizm gelişimine ilişkin algı, tutum ve desteği: Misi köyü örneği
Community perceptions, attitudes and support for community based tourism: The case of Misi village
- Tez No: 451745
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BİRDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Efes iş birliği ile Bursa'nın Misi Köyü'nde yürütülen“%100 Misia”toplum temelli turizm projesinin bir paydaşı olan yerel halkın, turizm gelişimine ilişkin algı, tutum ve desteği arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Buradan hareketle yerel halkın topluluğa bağlılığı, sürdürülebilir tutumu, algıladığı fayda, algıladığı maliyet ve turizm gelişimine desteği arasındaki ilişkiler alan yazından yararlanılarak oluşturulan yapısal bir model ile ölçülmeye çalışılmıştır. Oluşturulan yol modeli sonucunda yerel halkın turizm gelişimine desteğini yönlendiren anahtar değişkenlerin alan yazında daha önceki çalışmaların çoğunlukla önerdiği üzere topluluğa bağlılık ve sürdürülebilir tutum olmadığı; algılanan fayda ve algılanan maliyet olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç, Misi Köyü gibi destinasyon yaşam döngüsünün henüz başlangıç aşamasında olan bir bölge için öngörülebilir bir durumdur. Ayrıca turizm gelişimine desteğe ilişkin yerel halkın öncelikli olarak faydaları ve maliyetleri değerlendirmesi sosyal değişim teorisini de destekler niteliktedir.Araştırmanın alt amaçları doğrultusunda topluluğa bağlılık, sürdürülebilir tutum, algılanan fayda, algılanan maliyet ve turizm gelişimine destek düzeyinin; cinsiyete, Misi Köyü'nde yaşama süresine, turizmle ilgili bir işte kendisi ve/veya ailesinden bir bireyin çalışıp çalışmama durumuna, turizmle ilgili bir işte katılımcının kendisinin çalışma süresine, algılanan kişisel ve algılanan toplumsal faydaya göre anlamlı bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçlar, cinsiyet dışında kalan değişkenlerin yerel halkın turizm gelişimine yönelik tutumlarını ve desteğini belirlemede çeşitli düzeylerde etkisinin olduğunu göstermektedir. Araştırmada“%100 Misia Projesi”nin başarılı bulan yerel halktan algıladıkları başarı unsurlarını ifade etmeleri istenmiştir. Alan yazından derlenerek oluşturulan başarı unsurlarından en fazla katılım oranının sağlandığı ilk beş unsur sırasıyla; turist memnuniyeti, topluluğa bağlılık, yerel otantikliğin sağlanması, yerel farklılığın sağlanması ve yerel sahiplik olarak belirlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde araştırma bulguları tartışılmış ve Misi Köyü'nde toplum temelli turizm gelişiminin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için turizm paydaşlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relations among perceptions, attitudes and support of local community as the stakeholder of“100% Misia”community based tourism project which was initiated and administered by the United Nations Development Programme, Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism and Anadolu Efes in Misi Village, Bursa, Turkey. A structural model which was proposed on an extensive literature review on community attachment, sustainable attitude, perceived benefit, perceived cost, and community support for tourism development was tested. Proposed path model suggested that the key variables that lead to community support to tourism development were perceived benefit and cost rather than the community attachment and sustainable attitude as suggested by the literature. This finding was expected thanks to the fact that Misi Village being in the initial phase of destination life-cycle. Moreover, study findings were in line with the propositions of social exchange theory.The study further examined any significant differences in community attachment, sustainable attitude, perceived benefits, perceived costs and the level of support for tourism development on the basis of gender, inhabitancy in Misi Village, employment of the person or any family members in tourism related jobs, tourism related employment duration, perceived personal and community benefits. Study findings showed that these variables, with the exception of gender, had varying impacts on community's attitude and support for tourism development.Community members believing in the success of the project were also asked to indicate their perceived success factors. Five major success factors out of sixteen, which were comprised from the literature, were found to be important for the community members: tourist satisfaction, community attachment, achieving local authenticity, achieving local differences, and local ownership. The last section of the study addresses a discussion of the study findings and managerial implications for tourism stakeholders regarding the success of the community based tourism project, in Misi Village.