Üçüncü bin yılda Türkiye'de iktidarda kadının temsili: Üçüncü bin yılda iktidar partisi kadın milletvekillerinin sosyolojik analizi
The representation of the women at the power in Turkey in the third millenium: The sociological analysis of the women MP's of the ruling parties in the third millenium
- Tez No: 451746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAYANDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Toplumdaki pozisyonları ve sahip oldukları güç temelinde toplumun en üst katmanlarını oluşturan elitler, birey ve toplum bakımından çok önemlidir. Elitler, karar verme sürecinin ve sosyo-politik yapının şekillendirilmesinde de belirleyici roller üstlenirler. Toplumun siyasi yapısının en önemli unsurlarından olan siyasi elitler arasında milletvekillerinin, müstesna bir yeri vardır. Kadın milletvekilleri de, yasama sürecinde önemli roller üstlenen erkek milletvekilleri gibi, Türk siyasi elitlerinin en önemli parçalarını teşkil ederler. Bu çalışmada, Üçüncü binyılda Türk siyasal yaşamında, iktidar partilerinin parlamento gruplarında aktif görevler üstlenmiş kadınların, yani kadın milletvekillerinin sosyolojik profilleri araştırıldı. Çalışma evrenini, üçüncü bin yılın başından günümüze geçen süreç içinde gerçekleştirilen 5 parlamento seçimlerinde, milletvekili seçilerek yasama sürecinde görev almış kadın milletvekilleri oluşturdu. Örneklem grubunu ise kadın milletvekilleri arasından, olasılığa dayalı olmayan örnekleme tekniklerinden kasti (yargısal) örnekleme tekniği ile seçilen, iktidar partileri çatısı altında siyasal hayata aktif olarak katılmış milletvekilleri oluşturdu. Türk siyasi elitlerini kapsayan çalışmada, araştırma amaçlarını dikkate alarak, araştırma evreninin sınırları,“Konumcu Analiz Tekniği”kullanılarak belirlendi. Araştırmada ana veri kaynağı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi kayıtları ve yayınları kullanıldı. TBMM'nin kurumsal kayıtları ve yayınları, özellikle de meclis albümleri incelenerek, incelenen parlamento dönemlerinde, iktidar partileri bünyesinde milletvekilliği yapmış siyasi elitlerin toplumsal özgeçmişlerini kapsayan bir veri seti oluşturuldu. Oluşturulan veri seti SPSS kullanılarak analiz edildi. Oluşturulan veri seti kullanılarak yaş, eğitim, mesleksel özgeçmiş, aile yapısı gibi sosyal ve demografik faktörler temelinde, çok partili dönem iktidar partilerinin kadın milletvekillerinin sosyolojik profilleri analiz edildi. Bu bağlamda çalışmada, Türkiye'nin genel siyasi yapısı içinde kadın milletvekillerinin konumu üzerinde de duruldu.
Özet (Çeviri)
Elites occupy the highest echelons within the social structure because of their power. The elite undertake the decisive role within the decision-making process and the shaping structure of socio-political structure of society. Political elites are the major component of the elites. In addition to that, the parliamentarians or in the other words MPs have a special place within the political elites. Like male MPs, female MPs constitute the most important parts of the Turkish political elite. It was aimed to analyse sociological profiles of opposition female MP's within Turkish political elites in the Third millennium. On the final stage the place of women MP's in Turkish political elites will be examined. The research universe was formed by women MPs who took part in the legislative process from the beginning of the third millennium to the present. Totally 5 parliamentary elections which were held in the particular period were included. Sampling group was selected among the Turkish women parliamentarians who take place within the rulling parties. Social background peculiarities (age, education, occupation, family size) were used to achieve the objectives. Documentary and historical research techniques were applied in the paper. An original data set was produced for analysis from the official publications and records and publications of the Turkish Grand National Assembly which is the main legislative organ in Turkey. The data set was analysed by using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences).