Reklam ajanslarının markalaşma sürecinde işveren markasının rolü: Mevcut ve potansiyel çalışanların işveren marka algısı üzerine bir araştırma
The role of employer brand in the branding process of advertising agencies: A research on the employer brand perception of current and potential employees
- Tez No: 451744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YEYGEL ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Marka; değişimlerin kontrol edilemediği; fakat uyum sağlamanın kaçınılmaz olduğu günümüzde, hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin pazarda kesintisiz kar marjını sağlayarak, varlıklarını sürdürebilmeleri markalarını yönetebilme becerileri ile doğru orantılıdır. Öyle ki işletmelerin etkin marka yönetimlerinin rekabet üstünlüğü sağlaması; rakiplerini alaşağı edecek bir dizi stratejiyi de gerektirmektedir. Söz konusu strateji hakkında en güncel yaklaşımlardan biri ise işveren markasıdır.İşveren markası; birbiri ile uyumlu pazarlama, insan kaynakları ve iletişim aktivitelerinin tümünü içermektedir. İşveren markasının özünde; çalışan ve çalışma potansiyeli olan hedef kitleler bulunmaktadır. Hedef kitleleri - mevcut ve potansiyel çalışanları -cezbedecek bir takım stratejiler barındıran işveren markasının; işletmenin iç ve dış tüm yönetsel süreçlerine entegre edilmesi başarının kilit anahtarıdır. Tıpkı tüketici markalarında olduğu gibi işveren markası konumundaki her işletmenin öncelikli amacı; hedef kitle nezdinde ayırt edici bir nitelik taşımak ve hedef kitlenin sınırsız işletme alternatiflerinden sıyrılabilmektir. Söz konusu bu durum dinamik bir yapıya sahip olan reklam ajansları için de geçerlilik arz etmektedir. Reklam ajanslarının en değerli ve kalıcı sermayesi ile nihai başarısı insan kaynağına dayanmaktadır. Dolayısıyla reklam ajanslarında insan kaynağı; markalaşmanın yegane stratejisi olup, etkin kullanıldığında rakip ajansları ekarte edebilen bir güce sahiptir. Bu noktada reklam ajanslarının içeride ve dışardaki hedef kitleleri arasında etkin bir köprü inşa edecek olan strateji işveren markasıdır. Reklam ajanslarının odaklanmaları gereken en önemli konu, hedef kitlelerdeki işveren markası algılarını güçlendirmektir. Bunun için; güncel, dinamik, ilham verici, yenilikçi ve insan odaklı reklam ajansları bir işveren markası olarak kolaylıkla ayırt edilebilmekte ve dikkat çekmektedir. Dolayısıyla reklam ajansları; vaatlerini ve değer önerilerini kolay anlaşılır biçimde iletmeleri, işveren markası kimliklerini ve kişiliklerini olabildiğince basit ve kolay anlaşılır bir biçimde aktarmaları gerekmektedir. Günümüz hedef kitlelerin; markalardan olduğu gibi işveren markası konumundaki işletmelerden beklentileri çoğalmaktadır. İşveren markası konumundaki reklam ajanslarının hedef kitleleri de sıradan mesajlar yerine, ajansların işveren markası vaatlerini yaşatabilmelerini beklemektedirler. Öyle ki reklam ajanslarında çalışanlar ve aday çalışanlar; kendilerine birey olarak değer veren, fonksiyonel ve duygusal olarak işine ve yaşamına anlam katan ajansları tercih etme eğilimi göstermektedirler. Dolayısıyla reklam ajanslarının işveren markalarını bütünsel bir yaklaşımla yönetebilmeleri, hedef kitlelerde güven ve sadakat duygusunu geliştirecektir.
Özet (Çeviri)
Brand, the changes can not be controlled and it is inevitable to adapt in nowadays, has become as important as ever before. It is directly proportionate to the ability of small, medium and large scaled enterprises' to manage their brands to sustain their assets by providing uninterrupted profit margins to the market. Such that enterprises have enabled the effective brand managements to gain competitive advantage; it also requires a number of strategies that will take its competitors down. One of the most up-to-date approaches to this strategy is the employer brand. Employer brand includes all of the activities of marketing, human resources and communication that are compatible with each other. There are target audience that working and working potantials at the core of the employer brand. Key to success is integrate to inner and outer administirative process of enterprise to employer brand that contains a number of strategies that will attract the target audience- existing and potential employees. Just as consumer brands, primary purpose of every enterprise in the employer brand position is to have a distinctive character in the target audience and to be able to stand out from the limitless business alternatives of the target audience. This stuation is also true for advertising agencies that have a dynamic structure. The most valuable and enduring capital of advertising agencies and their ultimate success depends on human resources. Therefore, human sources in advertising agencies is the exclusive strategy of branding and has a power that can eliminate competitor agencies when used effectively. At this point the strategy is the employer's brand that will build an effective bridge between the advertising agencies' inside and outside target audience. The most important issue that advertising agencies need to focus on is to strengthen the employer brand perceptions in the target audience. For this; advertising agencies that have current, dynamic, inspirational, innovative and human-focused can easily be distinguished and noted as an employer brand. Therefore, advertising agencies necessary to convey the promises and value proportions in an easy-to-understand way and their employer brand identities and personalities in the simplest and easiest way possible. Today's target audience have a growing expectation from enterprises in the employer brands position as is the case brands. Also the target audience of advertising agencies in the employer brand position expect the agencies to be able to live up to their employer brand promises instead of ordinary messages. So that employees and candidate employees in advertising agencies tend to prefer agencies that value themselves as individuals and as contribute to their work and life functionally and emotionally. Hence, managing the employer brands of advertising agencies with a holistic approach will improve the sense of trust and loyalty in the target audience.