Bazı siyenit ve granit türü kayaçların kimyasal analiz için leachingi
The Leaching for chemical analysis of the some kind of syenite and granite rocks
  1. Tez No: 45176
  2. Yazar: MEHMET HİKMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI SİYENİT VE GRANİT TÜRÜ KAYAÇLARIN KİMYASAL ANALİZİ İÇİN LEACHİNG M. Hikmet ÖZKAN Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet Akçay Kimyasal analiz için kayaçların toptan çözülmesi yerine, kayaç kesitlerinin uygun çözücülerle yıkanmasıyla elde edilen çözeltilerin kullanabilirliği araştırılmıştır. Kayaçların nitelendirilmesinde, kesitlerin alınması zorunlu bir adımdır. Bu kesitlerin, kayacın kimyasal bileşimi hakkında da bilgiler sağlayabileceği varsayılmıştır. Kesit yıkama çözeltisi derişimlerinin, kayacın kimyasal derişimini yansıtması durumunda, geleneksel örnekleme ve çözme adımlarında karşılaşılan bir dizi yorucu ve sıkıcı işlemlere gerek kalmayacaktır. Bu varsayımın sınanması için, bileşimi ve ilgilenilen elementlerin derişimleri bilinen magmatik kayaç örneklerinden farklı boyutta kesitler hazırlanmıştır. Hazırlanan bu kesitler ultrasonik etki altında bir dizi çözücü karışımlarıyla yıkanmıştır. Bu işlemlerle elde edilen çözeltiler alev atomlaştırmalı atomik soğurma spektrofotometresiyle standart ekleme ve ayar eğrisi teknikleri kullanılarak yedi element, Na, K, Ca, Mg, Al, Mn ve Fe analiz edilmiştir. önerilen yöntemin geçerliliği, elde edilen sonuçların bilinen element derişimleriyle karşılaştırılmasına kontrol edilmiştir. Belirlenen elementler için, yüzey derişimlerinin (ppm biriminde yıkama çözeltisi derişiminin, cm2 biriminde kaba yüzey alanına bölünmesiyle bulunmaktadır, yani mg cm-2 ) bu elementin toplam derişimine oranı biçiminde, bir element kazanım katsayısı tanımlanmıştır. Element kazanım katsayılarının yinelenebilirliği, eş kesit çözeltilerinin analiziyle, bağıl standart sapma (BŞS) cinsinden belirlenmiştir. Kazanım oranlarının standart sapmaları % 2.8 (bir siyenit örneğinde Fe için) ve % 28.1 (granit örneğinde Ca için) dır. Kazanım oranlarının bağıl standart sapmaları kayaçtan kayaca ve elementten elemente değişmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MsC Thesis THE LEACHING FOR CHEMICAL ANALYSIS OF THE SOME KIND OF SYENITE AND GRANITE ROCKS M.Hikmet ÖZKAN Cumhuriyet Üniversitesi Graduate School of Science Department of Chemistry Supervisor: Doç. Dr. Mehmet Akçay It has been investigated the usability of leach solutions of rock cross-sections with appropriate solvents instead of destructive dissolving of the rock for chemical analysis. To prepare the cross-sections an unavoidable step is in rock characterization.It has been assumed that the cross-sections can also give informations about chemical compositions of the rock. If the concentrations of the leach solutions of cross-sections represent chemical compositions of the rock then a labor intensive and tedious procedures that in the conventional sampling and dissolving steps can be removed. To test this hypothesis the cross-sections in different dimensions were prepared from the magmatic rock samples which have known composition and elemental concentrations. The cross-sections were leached a set of solvent mixtures under an ultrasonic effect. The solutions obtained by these procedures analyzed for seven elements, Na, K, Ca, Mg, Al, Fe and Mn by flame atomic absorption spectrophotometer (FAAS) using standard additions and calibration curve techniques. The validity of the proposed method was checked by comparison the obtained results with the known elemental concentrations. The recovery coefficients for determined elements is defined as the ratio bulk surface concenrations to total concentrations. Where the surface concentrations were calculated dividing the leach solution concentration, in ppm, by bulk surface area, in cm2 that is mg cm"2 The reproducibility's of these recovery coefficients were determined with relative standard deviations (RSD) by analysis of replicate cross-sections solutions. The percent RSDs of recovery coefficients were found between 2.8 % (for Fe in a syenite sample) and 28.1 % (for Ca in granite sample) depending on rock kinds and species of elements.