Computer aided design and optimization of heat exchangers
Isı değiştirgeçlerinin bilgisayar destekli tasarımı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 202395
  2. Yazar: BAYRAM IRMAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki sıralı alüminyum kanatlı ve bakır borulu bir şoklamaevaporatörünü değişik geometrik parametreler için nümerik olarak incelemektir.Nümerik çalışmada, kanat aralığı, kanat kalınlığı, kanat malzemesi, boru çapı, yatay vedikey boru aralıkların ısı transferi ve basınç düşümüne etkisi 14 değişik geometridekimodelde gerçek sınır şartları ve türbülanslı akış için, bir CFD yazılımı olan Fluentkullanılarak incelenmiştir. Akışkan olarak R404A kullanılmıştır. Hava giriş hızı 2 ? 4 m/sarasında değişmektedir. Nümerik sonuçlar, teorik sonuçlarla karşılaştırılmış; nümeriksonuçların teorik sonuçlarla uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.Çalışma sonucunda, kanat aralığının ısı transferi ve basınç düşümüne önemli ölçüde etkisiolduğu görülmüştür. Kanat aralığını azaldıkça ısı transferi ve basınç düşümünü artar. Kanatkalınlığının ısı transferi ve basınç düşümüne önemli bir etkisi yoktur. Boru çapını arttırmakısı transferi ve basınç düşümünün arttırır. Temel olarak, şaşırtılmış boru yerleşimi ısıtransferini ve basınç düşümünü arttırmaktadır. Dikey boru aralığın ısı transferine etkisiihmal edilebilecek kadar küçüktür, ancak aralık azaldıkça basınç düşümü önemli ölçüdeartmaktadır. Yatay boru aralığı arttıkça, ısı transferi alanı da arttığı için daha büyük ısılkapasite değerleri elde edilmektedir. Ayrıca bu aralık azaldıkça basınç düşümüartmaktadır. Bakır kanatlar ısı transferini çok fazla arttırmaktadır. Kanat malzemesininbasınç düşümüne herhangi bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyzing a two-row aluminum plate fin and copper tube blastfreezer evaporator for different geometrical parameters, numerically.In numerical study, the effects of fin pitch, fin thickness, fin material, tube diameter,longitudinal and transverse tube pitches on heat transfer and pressure drop are investigatedin 14 different geometrical models for actual boundary conditions and turbulent flow byusing a CFD software (Fluent). R404A is used as refrigerant. The air inlet velocity rangesbetween 2 ? 4 m/s. Numerical results are compared with theoretical results; it is observedthat numerical results are in good agreement with theoretical results.As a result of the study, the fin pitch has a considerable effect on heat transfer and pressuredrop. The heat transfer and pressure drop increases when the fin pitch decreases. The finthickness has insignificant effect on heat transfer and pressure drop. Increasing tubediameter increases heat transfer and pressure drop. Basically, staggered tube arrangementincreases heat transfer and pressure drop. The transverse tube pitch effect on heat transferrate is negligible whereas pressure drop has a considerable increase when the transversetube pitch decreases. Greater heat transfer rates are obtained as the longitudinal tube pitchincreases, due to the increased heat transfer area. The pressure drop increases with areduction of longitudinal tube pitches. Copper fins increases heat transfer too much. Thepressure drop has no change for different fin material.