Avrupa İdari Alanı ilkelerinin yerel yönetimler üzerindeki yansımaları: Fransa ve Türkiye örneği
Reflections of European Administrative Space principles on local governments: The case of France and Turkey
  1. Tez No: 451758
  2. Yazar: ÖZNUR ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın araştırma konusu, Avrupa İdari Alanı'nın ne şekilde oluştuğunu, ilkelerini, ilkelere olan bağlılığın yerel yönetimler üzerindeki yansımalarını ve bu yansımaların üye ya da üyelik sürecinde olan ülkelere ne şekilde etki ettiğini ortaya koymaktır. Çalışmada Avrupa İdari Alanı ilkeleri bağlamında üye ve aday ülkelerin idari yapılarında yaşanan dönüşüm çerçevesinde Fransa ve Türkiye örneği ele alınmıştır. Bu doğrultuda Avrupa İdari Alanı İlkeleri çerçevesinde Türkiye'de gerçekleştirilen yerel yönetim reformları -5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ve son olarak yakın döneme damgasını vuran 6360 sayılı Kanun- değerlendirilmiştir. Fransa örneğinde ise; yine ilkeler çerçevesinde Fransa'da son dönemde gerçekleştirilen reformlar değerlendirilmiştir.Ayrıca çalışmada konuyla ilgili yerli ve yabancı literatür taranmış, ilerleme raporları incelenmiş ve bu alanda yazılan çalışmalar kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye alınarak örnek ülkeler bağlamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research subject of this thesis is to reveal how the European Administrative Space has occurred, its principles, and the reflections of those principles on local authorities, and how those reflections affect the member or candidate countries. In this study, within the context of EAS principles, an example about France and Turkey has been taken within the frame of the changes that happened in the administration structures of member or candidate countries. According to this, within the context of European AdministrativeSpace principles, the administrative management reforms that have been executed in Turkey -provincial special administration law numbered 5302, municipality law numbered 5393, metropolitan municipality law numbered 5216, and lastly the law numbered 6360 which has recently hit its mark- have been evaluated. In the example of France, again in the context of the principles the reforms that has been executed recently has been evaluated. Furthermore, in the study; the local and foreign literature about the subject has been scanned, the progress reports have been analyzed and the written studies about the subject have been extensively evaluated and have been interpreted within the context of example countries.