Perakende marketçilik sektöründeki hile risklerinin ölçülmesi-Değerlendirilmesi ve bir uygulama
Measuring- assessing the fraud risk in retail market sector and an application
- Tez No: 451812
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Her işletmede ve her sektörde ortaya çıkan hile riski önemli derece sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışan personellerden şirket yöneticilerine kadar , uygun pozisyon olması halinde hile risk hali kaçınılmazdır.Bu tezimizde perakende marketçilik sektöründeki hile riski ile alakalı bir takım gelişmeleri ve neticelerini ortaya koyacağız.Perakende marketçilik sektöründe hile riskini önleyebilmek ve zamanında müdahale ederek bu riskin ortadan kalkmasını önlemeye çalışmaktır. Şirketlerdeki iyi bir iç kontrol mekanizması ve dahil edilen iç denetim biriminin önemini kapsamaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı; perakende marketçilik sektöründe hile riskinin ölçülmesi ve değerlendirilmesidir. Risk unsuru taşıyan alanları değerlendirilebilir ve raporlanabilir düzeye getirmek başlıca amacımdır. Bu riskin büyüklüğü yada küçüklüğü arasında bir fark olmadığını ve küçük bir risk gibi görünen olayların ileride doğabilecek neticelere yol açmasını gösterebilmektir.Uygulama olarak ise anketlere ve şirket yetkilileri ile birebir görüşmelere, risk raporlamalarına yer verilecektir. Şirketlere konulan prosedürler hileden cayma sebepleri arasındadır.En güvenilir risk, önlenebilir olan risktir.
Özet (Çeviri)
Every business and the risk of fraud occur in each sector is emerging as a significant problem. Employees of the company as management personnel, risks are inevitable fraud state, where appropriate position.This is associated with the risk of fraud in the retail grocery sector in our thesis will put forward a number of developments and consequences. To prevent fraud in the grocery retail sector risk and this risk is to try to intervene in time to prevent the disappearance. And the company covers the importance of a good internal control mechanisms and internal audit unit included.The main objective of this thesis; In the retail grocery industry to measure and assess the risk of fraud. considered areas at risk factors and bring the reportable level is our main goal. This is not a difference between the magnitude of risk or a small risk appears to be small, and the event is to show the cause consequences that may arise in the future.As to the application by the choice of survey and interview company officials will be given to the risk report. The procedures imposed on companies are among the reasons for withdrawal from cheating. And the most reliable risk is the risk that can be avoided.