Perakende satış yapan işletmelerde iç kontrol sisteminin denetimi
  1. Tez No: 86293
  2. Yazar: HALİ DENİZ ÇEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Ülkemizde özellikle son 10 yılda ekonomik gelişmelere paralel olarak hizmet sektörü hızla büyümüş ve GSMH içindeki payı 1986 yılında %47 iken 1996 yılında % 52 civarında olmuştur. Hizmet sektöründeki bu gelişmenin ve enflasyona rağmen büyümenin doğal bir sonucu olarak son yıllarda ülkemizde tüketim alışkanlıkları ve eğilimleri de önemli değişiklikler göstermektedir. Tüketim mallan üretim ve ithalatındaki artış, bu artışın gerekçesi ve sonucu olarak talebin genişlemesi, kredi kartı, çek, elektronik ödeme gibi para dolaşım araçlarının kullanımındaki hızlı gelişmeler tüketim mallan sektöründe ülkemizde yaşanan değişikliğin önemi ve büyüklüğünü açıklamaktadır. Bu gelişmelerin sonucu olarak ülkemizde 1994-1996 yıllan kıyaslandığında büyük perakendeci işletmelerin sayı olarak % 76, pazar payı olarak % 83 gelişme gösterdiği saptanmıştır. Bütün bu gelişmelere rağmen 1996 yılı itibariyle ülkemizde 1000 m2'nin üzerindeki büyük perakendecilerin toplam perakende tüketim cirosu içindeki payı % 7'dir. Bu rakamın Avrupa genelinde % 36 civannda olduğu düşünüldüğünde ülkemizin bu sektörde 5 katın üzerinde gelişme potansiyeli taşıdığı görülmektedir. Yani. perakendecilik kavramı ülkemizde ekonomik hayata son yıllarda gelişmiş ülkeler normlannda girmektedir. Tanım olarak perakendecilik, mal ve hizmetlerin doğrudan doğruya nihai tüketicilere pazarlanması ile ilgili faaliyetlerin bütünüdür. Üretici ve dağıtıcı firmalardan toptan alınan ürünlerin perakende satılması işlemine perakende satış işletmeciliği adı verilir. Perakendeci, bir aracı olarak maliyetleri arttırmasına rağmen yer, zaman, mülkiyet ve şekil faydalan yaratarak tüketiciye ulaşır ve onu tatmin eder. Tezin konusunu oluşturan“perakende satış yapılan işletmelerde iç kontrol sisteminin denetimi”konusu kapsam olarak daraltılmış, çalışmalar Ordu Pazarlannda yapılan faaliyetlerle sınırlı kalınmıştır.Ordu Pazarları, Ordu Yardımlaşma Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesi içinde faaliyet göstermektedir. OYAK, ek bir sosyal güvenlik kuruluşu olup T.C. Emekli Sandığından ayrı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına sosyal güvenceler sağlamak amacıyla 1 Mart 1961 tarihinde 205 sayılı kanunla kurulmuştur. Ordu Yardımlaşma Kurumunun sosyal güvenliğe ilişkin faaliyetleri sigorta yönetimine dayandırılmıştır. Ordu Pazarları“Zincirleme Mağaza”kavramı arasında yer almaktadır. Zincirleme mağazalar merkezi sahiplik ya da kontrol altında, merkezi yönetime sahip bulunan, ya da daha fazla benzer mağazadan oluşan büyük perakendeci kuruluşlardır. Bu tür mağazalar, antrepoları vasıtasıyla toptancılık fonksiyonunu, şubeleri vasıtasıyla perakendecilik fonksiyonunu gerçekleştirmektedirler. İşletmeciliğin tanımı,“mal ve hizmet üretimini koordineli bir biçimde planlama, örgütleme, yönlendirme, kadrolama ve kontrol etmek ”şeklinde özetlenebilir. İşletmeler fiziki olarak büyüdükçe buna paralel olarak faaliyetlerinin sayısı ve karmaşıklığı da artar ve bu değişimler sonucunda, işletme yönetiminin işletme faaliyetlerini doğrudan doğruya kontrol imkanı da azalmaktadır. Ortaya çıkan bu olumsuz durum, işletme yönetimi açısından ancak etkin bir iç kontrol sistemi kurmak ve yürütmekle giderilebilir. Sistemin amacı, işletmenin varlıklarının ve kayıtlarının korunması, faaliyetlerin politikalara ve yasalara uygunluğu, doğru ve güvenilir bilgi elde etme, belirlenmiş amaçlara ve hedeflere ulaşılması, ve kaynakların ekonomik ve verimli kullanımı olarak özetlenebilir. Her işletmenin kendine has özellikleri olması nedeniyle tüm işletmeler için uygulanabilecek standart bir iç kontrol sistemi geliştirme imkanı yoktur. Bu açıdan tezin son kısmında Ordu Pazarlarında mevcut olan iç kontrol sistemi artıları ve eksileri ile değerlendirilmiş ve bu tür işletmeler açısından bir yaklaşımda bulunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, in line with the economic developments, the services sector has grown rapidly especially in the last decade, its share in GNP has risen to 52 % in 1996 from the 47 % in 1986. As a natural outcome of this growth in services sector and the overall growth in spite of the high inflation rate, the consumption patterns and tendencies have also changed in the last years. The increase in the production and import of consumers goods, the increase in demand in line with it, the fast development in cash facilities. As a result of these developments when the 1994-1996 years are compared, the retailer companies have grown 76 % in number and % 83 in market share. Yet in spite of these developments, as of 1996, the number of larger retailers with more than 1.000 m2 space owned makes up 7 % of the overall retailers earnings. When taken into consideration that this ratio is about 36 % in Europe in general, Turkey has a potential of over 5 times growth in this sector. That means the retailing issue enters to the economic life in Turkey within the norms of developed countries. Retailing can be defined as the set of actions in relation with the marketing of goods and services to the final customer. The retailed sales of goods which are bought directly from the producers and distributors are called retail sales management. The retailer increases the cost as an in-between yet it creates place, time, property and design benefits and satisfies the customers. The subject of the thesis,“the auditing of internal control systems in retail sales companies”has been specified and limited with the actions of the Army Markets. The Army Markets act within the body of OYAK which is founded by special law no. 205 in 1st March 1961, to provide as an additional social security organisation to the members of Armed Forces beside the state retire pension. The activities of OYAK as a social securer is based on insurance management. The Army Markets most likely resembles chain stores. Chain stores are big retailing IIIorganisations which have the same central owner and the stores are similar to each other. Stores of this sort can realise wholesales function by means of their warehouses and retail function by the stores. Management can be defined as the“co-ordinated planning, organising, directing, employing and controlling the production of goods and services”in summary. As organisations expand, the number and complexity of the operation grow in parallel and as a result of these consequences, direct controlling of the operations get harder. This difficult situation is best resolved by setting up an efficient internal auditing system. The system aims to protect the assets and the records, to control the reliance of the operations to policies and legalities, to gather true and reliable information, to reach the predetermined targets and resolutions and to use resources economically and efficiently. Since each organisation is unique in its own way, a general internal auditing system can't be developed as a general application. In this respect, the existing internal auditing system in the Army Markets has been evaluated with its advantages and disadvantages and certain approach has been taken in regard to this kind of organisations. rv