Ergenlerin yaşam doyumlarının yordanmasında biriciklik algılarının ve ebeveynlerinin otantik kişilik özelliklerinin rolü
The role of the perception of uniqueness and parental authentic personality characteristics in the prediction of life satisfaction of the adolescents
- Tez No: 451822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ergenlik bilişsel, bedensel, duygusal ve psikolojik birçok değişim ve gelişimin bir arada yaşandığı bir dönemdir. Son yıllarda psikoloji araştırmaları ergenlerin olumsuz davranışları ve ruhsal bozuklukları yerine olumlu davranışlar geliştirmeleri ve öznel iyi oluşlarını artırmaya odaklanmaktadır. Bu çalışmada ergenlerin yaşam doyumlarında biriciklik algılarının ve ebeveynlerinin otantik olma düzeylerinin etkisini araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Küçükçekmece ilçesinde lisede okuyan 15-18 yaş arası 165 ergen ile 165 anne ve 165 baba oluşturmuştur. Araştırmada yaşam biriciklik, otantiklik ve yaşam doyumu ilişkisini ölçmek amacıyla Kişisel Biriciklik Algısı Ölçeği, Otantik Kişilik Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ergenlerin biriciklik duyguları ile annelerinin otantik yaşam düzeyleri, ergenlerin yaşam doyumlarını anlamlı düzeyde açıklamaktadır. Babaların otantik yaşam düzeylerinin ise ergen yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Ergenlerin yaşam doyumları cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine, annelerinin yaşına, babalarının yaşına ve ailelerinin aylık gelir düzeyine göre farklılaşmamaktadır. Sonuçlar ilgili literatüre göre tartışılmış, araştırma ve uygulamaya yönelik ileride yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Puberty is a process in which the cognitive, physical, emotional, and psychological changes are come into existence together. The recent psychological researches have mainly focused on the adolescents' developing positive behaviours and increasing their subjective well-being levels instead of their negative behaviours or mental disorders. In this present study, it was aimed to investigate the perception of uniqueness and the effects of parental authentic personality characteristics in the prediction of life satisfaction of the adolescents. The sampling of the research included 165 adolescents, who were in their 15-18 in a high school in Küçükçekmece province, 165 mothers, and 165 fathers. In order to determine the relationships of life uniqueness, authenticity and life satisfaction, the Personal Uniqueness Perception Scale, the Authentic Personality Scale and the Life Satisfaction Scale were used in the study. According to the results of the research, it was clearly found out the adolescents' feelings of uniqueness and their mothers' authentic life levels clarified the life satisfaction of the adolescents significantly. Their fathers' authentic life levels did not have any significant effect on the life satisfactions of the adolescents. The life satisfactions of the adolescents did not differ in terms of their genders, class levels, their mothers or fathers' ages, and their parents' income levels. The results were discussed within the scope of the relevant literature and possible studies were recommended for the future researches.