AVM insan kaynaklarının iş stresinin iş doyumu, yaşam doyumu ve işten ayrılma niyeti ile ilişkileri
The relationships among job satisfaction, life satisfaction and job turnover intention of shopping mall human resources' job stress
- Tez No: 451821
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, alışveriş merkezi insan kaynaklarının iş doyumunun, yaşam doyumunun, iş stresinin ve işten ayrılma niyetlerinin, çalışanların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek ve aynı zamanda alışveriş merkezi insan kaynaklarının iş stresinin; iş doyumu, yaşam doyumu ve işten ayrılma niyeti ile olan ilişkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Çalışanların demografik özelliklerini belirlemeyi, iş doyumu düzeylerini, yaşam doyumu düzeylerini, iş stresi düzeylerini ve işten ayrılma niyetlerini ölçmeyi hedefleyen, 42 soru ve 5 bölümden oluşan anket formu Kırklareli kentinde bulunan AVM'lerde 371 çalışana uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine whether the job satisfaction, life satisfaction, job stress and job turnover intentions of shopping mall human resources vary by demographic characteristics of employees, and at the same time, to examine the relationships among job satisfaction, life satisfaction and job turnover intention of shopping mall human resources' job stress. A survey, consisting of 42 questions and 5 parts and aiming to determine the demographic characteristics of employees and to measure the job satisfaction levels, life satisfaction levels and job stress levels of employees, was applied to 371 employees in shopping malls in Kırklareli.