Türkiye'de gelinlik tasarımı ve aksesuarlarının kültürlerarası gösterdiği farklılıklar üzerine bir inceleme
The research on differencies of brindal and accesuaries design among culturals in Turkey
- Tez No: 451823
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNER GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Türkiye coğrafyası geçmişten günümüze uzanan süreçte çok sayıda topluma ve medeniyete beşiklik etmiş, bunun sonucunda farklı kültürlerin birbirleri ile iletişim kurmasına ve kaynaşmasına, toplumsal yapıda yeni dinamiklerin oluşmasına ve gelişmesine olanak sağlamıştır. Bunun sonucunda günümüz Anadolu coğrafyasında Hitit ve Frigya kültürüne daha sonraki süreçte Doğu Roma Kültürü ile Bizans kültürünün etkilerine rastlamak son derece doğaldır. Sonraki yüzyıllarda Selçuklu ve Osmanlı kültürü toplumsal yaşamı önemli ölçüde etkilemiş, yeni bir toplumsal kültürün ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Bununla birlikte, hiçbir kültür bir önceki kültürden bağımsız olarak gelişme göstermez. Her bir kültür önceki kültürlerden etkilendiği gibi kendisinden sonraki kültürleri de büyük ölçüde etkileyerek gelişmelerini sağlamıştır. Öte yandan, Anadolu coğrafyası üst kimliklerin yanı sıra farklı alt kültürlerin de varlığına imkân sağlamıştır. Etnik açıdan bakıldığında çok sayıda etnik grup ve kültürün bu topraklarda gelişimini sürdürdüğü görülebilmektedir. Diğer yandan bu etnik kültürler kendi varlıklarını her dönemde sürdürdükleri gibi, diğer kültürlerden de farklı düzeylerde etkilenmişler ve diğer kültürleri de aynı şekilde etkilemişlerdir. Toplumsal yaşamda gözlemlenen gelişmeler günlük yaşama ilişkin birçok faktörü etkileyebilmektedir. Bunlar arasında günlük alışkanlıklar, törenler, toplumsal ritüeller sayılabilmektedir. Bu kapsamda kültür kavramı toplumların ve grupların kıyafetlerine kadar etki edebilmektedir. Özellikle etnik grup ve yapıları kültürel açıdan bir arada tutan evlilik, bayramlar ve cenaze gibi törensel, nitelikli günlerde kullanılan kıyafetler, geçmiş ve içerisinde bulunulan dönemi yansıtabilmekte, bu grupların kültürlerinin bir göstergesi olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Anatolia has been a cradle to the number of societies and cultures and has provided two opportunities for meeting the cultures and to improve the new dynamics of social structures. Nowadays, to meet with the influences of cultures of the Hittite and Phrygia civilization, also East Rome and Byzantium culture in later centuries is extremely natural. In near centuries, cultures of the Ottoman and Seljuk has a significant impact to social life and has led to the emergence of new societal culture. At the same time, any culture does not show a development as independently from previous cultures. Not only they may be affected by previous cultures, but also they may have a significant impact on the next cultures and have provided for development of them. On the other hand, the Anatolia is allowed the presence of different cultures and upper identities. It observed that, the number of ethnic groups and cultures live in this land for a long time. In addition to that, while these ethnic cultures have been continuing with their lives, they have been affected by other cultures and have affected to other cultures simultaneously. Observing interactions with social live may affect to numerous factors which are related to daily life. Habits, social rituals and ceremonies can be listed as these factors. In this context, cultural concepts are also affecting the apparels of these societies and groups. Especially, apparels which used in important days such as wedding, feasts and funerals for ethnical groups can reflect the societal culture of these groups in the past and present and may be indicators of their culture.