Bilgisayar çıkışlı kavrama kuvveti lateralizasyonu ölçebilen, kalıcı hafızalı tıbbi bir test cihazının tasarımı, imalatı ve uygulaması
  1. Tez No: 45187
  2. Yazar: ERCAN YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYAR ÇIKIŞLI, KAVRAMA KUVVETİ LATERAL! ZASYONU ÖLÇEBİLEN, KALICI HAFIZALI TIBBÎ BİR TEST CİHAZININ TASARIMI, İMALATI VE UYGULAMASI Ercan YALDIZ Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Müh. Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1995, Sayfa: 95 Jüri : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Yrd. Do ç. Dr. Ş aban ERGtiN Yrd.Doç.Dr. Abdullah ÜRKMEZ Bu çalışmada, yeni-doganın kavrama kuvvetini ölçebilen bir sistem tasarımlanmış tır. Sistem bir fiziksel dönüştürücü (transducer), bir enstrümantasyon amplifikatörü, bir analog- dijital çevirici (ADC), bir tepe değer tutma devresi, bir elektrikle silinebil ir-programlanabilir bellek (EEPROM), bir sayıcı, bellek ve bus kontrol devreleri ile bir arabirim kar tını içermektedir. İki alüminyum levhadan birinin iki yüzüne yapıştırılan strain gauge' ler bir Wheatstone köprüsünün kollarını oluştur mak için kullanılmıştır. Wheatstone köprüsüne bağlı transdü- sere bir kuvvet uygulandığında, köprü çıkışında bir fark ge rilimi meydana gelir. Yeni-doganın kavrama kuvveti dönüştürü cüye uygulandığında, köprü çıkışında oluşan fark gerilimi bir enstrümantasyon amplifikatörü ile yeterli büyüklüğe çıkarılıp bir ADC 'yi e sayısal veriye çevrilmektedir. Tepe değer tutma devresiyle maksimum kavrama kuvveti tutulmakta ve EEPROM' un bir sayıcı ile seçilen adresine kaydedilmektedir. Kayıt işle mi önce sag, sonra sol el için yapılmaktadır. EEPROM içeriği arabirim kartı ile IBM-uyumlu bir PC 'ye gönderilebilir. Bir yazılım programı ile bütün veriler ve fark hesabı sonuçları bir harddisk veya diskete kayıt edilebilir hale getirilebilir Sistem, tıp fakültelerinin kas ve sinir sistemlerini il gilendiren bir çok bölümünde yapılacak testlerde kullanılır hale getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kavrama kuvveti, Strain Gauge, ADC, EEPROM PPI I/O.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE DESIGN, CONSTRUCTION AND APPLICATION A MEDICAL TEST DEVICE IS CAPABLE TO MEASURE THE GRASP FORCE LATERALIZATION OF NEWBORNS, AND HAS PERMANENT MEMORY AND OUTPUT FOR PCS. Ercan YALDIZ Selçuk University Science Institute Electrical-Electronics Eng. Dept. Supervisor : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1995, Page: 95 Jury : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Yr d. Doç. Dr. Şaban ERGÜN Yrd.Doç.Dr. Abdullah ÜRKMEZ In this study, the system which is capable to measure grasp force of newborns was designed. The system consists of a transducer, an instrumentation amplifier, an analog-digital converter (ADC), a peak value dedector circuit, an EEPROM, a timer, a control circuit for memory and bus, and a parallel input/output interface card. The strain gauges attached on two thin aluminium beam forms the arms of Wheatstone bridge. When grasp force of new born is applied to transducer, differential voltage occured at output of the bridge is sufficiently amplified with an instrumentation amplifier and then converted to digital data by ADC. The biggest grasp force value is caught by peak value dedector circuit and it is written into EEPROM' s address selected with timer. This operation is fulfilled for both right and left hands. EEPROM' s contents are transferred an IBM-compatible PC through the interface card. Data and difference results are written to an harddisk or a floppy disk by software program. The system produced in this study can be used benefit- ably at the related Departments of varius Medical Faculties where the measurements of muscle and nerve systems are of main interest. KEY WORDS: Grasp Force, Strain Gauge, ADC, EEPROM, PPI I/O. 11