Vergi, vergiye karşı tepkiler Zonguldak ili gelir vergisi mükelleflerinin vergiye karşı tepkileri
Tax, reactions against the tax, reaction of income tax payers of Zonguldak province against tax
  1. Tez No: 451872
  2. Yazar: FERDİ ASIM HELLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Devletin artan kamu ihtiyaçlarını karşılamak için başvurduğu en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Mükelleflerin çeşitli zorluklarla elde ettiği gelirlerinden bir miktarını cebren devletin tasarrufuna sunması kolay değildir. Mükelleflerin bu konudaki duygularına, kişisel ve kişisel olmayan faktörler de eklendiğinde vergiye karşı tepkiler doğmaktadır. Bu çalışmada, Zonguldak ili gelir vergisi mükelleflerinin vergiye ilişkin algı ve tepkilerini öğrenmek üzere yapılan anket çalışmasıyla, mükelleflerin; vergi algısı, vergi bilinci, vergi adaleti, vergi yükü, belge düzeni, vergi kaçakçılığı ve cezaları, vergi incelemesi ve diğer mükellefler hakkındaki düşünceleri ile vergiye karşı davranış biçimlerinin ahlâkî boyutları, vergi incelemelerine duyulan güven, adil bir vergi sisteminin demokrasi inancına etkisi, vergi mevzuatı, vergi oranları, verginin karşılığı ve vergi gelirlerinin değerlendirilmesinde devlete duyulan güvene ilişkin görüşlerinin demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Mükelleflerin vergi algıları ile vergiye karşı tepkileri demografik özelliklerine göre farklılaştığı bulunmuştur. Bu farklılaşmanın ana unsurları ise; cinsiyet, yaş, eğitim, meslek, mükellefiyet süresi, kazancın tespit şekli ve vergi matrahıdır. Vergiye karşı tepkilerin en önemli sebebi verginin adil olmadığı inancıdır. Türk vergi sistemi yeniden ele alınıp, mükelleflerin algı ve tepkileri de değerlendirilerek, İdare ile mükellefleri uzlaştırıcı ve vergiye gönüllü uyumu sağlayıcı adil bir vergi sistemi oluşturulmalıdır. Tüm bireylere ve mükelleflere, eğitim ve öğretim faaliyetleriyle vergi bilinci ve ahlâkı yerleştirilmelidir. Anahtar Kemeler : vergi, vergiye karşı tepkiler, gelir vergisi mükelleflerinin vergiye karşı tepkileri
Özet (Çeviri)
The taxes are the most significant resource of the income in order to compensate the needs of the public's increasing. It is not easy for the tax payers to present their some parts of income compulsory which they earn in difficulties. There have been some reactions against the taxes when the personal and impersonal factors come together with the feelings of the tax payers about the subject. In this research, the survey has been conducted to the income tax payers about their perceptions and reactions in Zonguldak. The perception of tax, the consciousness of tax, the justice of tax, the load of tax, the arrangement of the documents, tax evasion and penalties, tax audit, the tax payers the style of behavior against the tax and their moral measurements, the confidence to the tax audit, the effect of the equitable tax system to the democracy, tax legislation, tax rates were analyzed. Moreover it was also analyzed whether the point of views of the tax payers altered about the assessment of tax income and confidence to the government according to the demographic features. The tax payer's perceptions and the reactions of tax range according to the demographic features. The main factors of this range are gender, age, education, occupation, the time of the tax liability, the method the earning period, and the tax base. The most crucial reason of the reaction to the tax is the belief concerning tax's being unfair. Turkish tax system should be look ever again, and the tax payer's perceptions and the reactions should be assessed. The conciliatory and coherent tax system to the tax office should be composed. The perception and moral of the tax should be given to all of the individuals and the tax payers by giving some education activities. Keywords : tax, reactions against the tax, income tax payers reactions to taxation