İşletmelerdeki pazarlama uygulamalarında sosyal medyanın önemi ve kampanya örnekleri
Importance of social media in marketing practices within enterprises and campaign samples
- Tez No: 451871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, klasik pazarlama anlayışından modern pazarlama anlayışına kadar ki olan süreçlerle birlikte, internet ve sosyal medyanın doğuşu, gelişimi incelenmiştir. İşletmeler açısından önemini ortaya koymak amacıyla, çeşitli sosyal medya kampanya örneklerine yer verilmiş ve sektördeki sosyal medya profesyonelleriyle yapılan bir araştırmayla da desteklenmiştir. Bu çalışma değişen şartlar altında pazarlama faaliyetlerinin internet ortamına taşınmasındaki süreçleri etkin bir dille ifade etmektedir. Pazarlama modelleri çerçevesinde bütünleşik pazarlama iletişiminin içinde yer bulan internette pazarlama ve sosyal medya araçlarının kullanımı değişen dünya düzeninde daha fazla alıcıya ulaşmak için kullanılan yöntemler içinde kritik bir öneme sahiptir. Klasik sınırların ortadan kalktığı günümüz pazarlama anlayışında işletmeler zorlu rekabet şartları altında ayakta kalabilmek için dijital pazarlama uygulamalarına gereken önemi göstermeli ve gerekli yatırımı yapmalıdırlar. Yapılan bu çalışma işletmelerin sürekli değişen müşteri istek ve ihtiyaçları karşısında onların taleplerine en hızlı şekilde cevap verebileceği ve müşteri tatminini sağlayabileceği en önemli faktörlerden birinin dijital pazarlama uygulamaları olduğunu ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler : Pazarlama, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya
Özet (Çeviri)
In this study, the birth of the internet and social media along with the periods from the classical marketing approach to the modern marketing approach was examined. In order to reveal its importance regarding businesses, various social media campaign examples were included, and it was also supported with a survey conducted by the social media professionals in the sector. This study states through an effective language the processes of carrying the marketing activities, which changed under the current circumstances, onto the internet environment. The use of marketing and social media tools on the internet, which finds a place in the integrated marketing communication within the framework of marketing models, has a critical importance among the methods used to reach more people worldwide. In today's marketing approach, where the classical limits have disappeared, businesses should place the necessary importance to the digital marketing applications and make the necessary investments in order to survive. This study suggests that digital marketing applications are one of the most important factors for businesses to provide customer satisfaction and respond to the demands of the customers in the quickest way in the face of ever-changing customer wishes and needs. Key Words : Marketing, Digital Marketing, Social Media