Roma Dönemi cam şekillendirme ve dekorasyon tekniklerinin çağdaş cam sanatına yansımaları
Ancient Roman glass forming and decoration techniques and their influences on contemporary glass art
  1. Tez No: 451889
  2. Yazar: LILIYA PANGELOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, Roma dönemine ait cam şekillendirme ve dekorasyon tekniklerini inceleyerek uygulamalarında yer alan gelişmelerin, çağdaş dönem camcılığının üretim metotlarına ve estetiğine nasıl yansıdığını göstermektir. Araştırma kapsamında Roma İmparatorluğu'nun doğuşundan çöküşüne kadar devam eden uzun zaman diliminde Filistin, İtalya ve Almanya gibi bölgelerinde faaliyet gösteren çeşitli cam atölyelerinin günümüze kadar ulaşan ürünlerinden örnekler verilerek camcılığın tarihi süreci gösterilmektedir. Çalışmada, ilk olarak çeşitli kaynaklardan istifade edilerek Roma döneminde en çok kullanılan üretim ve dekorasyon metotları incelenmiştir. İkinci aşamada da, bahsedilen yöntemler günümüzdeki cam üretiminde ve cam sanat alanında ne gibi değişikliklere uğradığı gösterilmiştir. Son aşamada Roma dönemi ile Çağdaş dönem arasında karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak Roma döneminde kullanılan birçok üretim ve dekorasyon tekniğinin bazen kısmen değişerek, bazen de aynı esaslara bağlı kalarak çağımızda da önemini korumaya devam ettiği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELIMELER: Roma Dönemi Camcılığı, Çağdaş Dönem Cam Sanatı
Özet (Çeviri)
The aim of this academic thesis is to provide a detailed look at the Roman glass forming and decoration techniques and it's influence on contemporary glass technology and aesthetic. The research presents various examples from the glass workshops of Palestine, Italy and Germany that traces the historical path of the rise of the Roman Empire until its last decade. At the beginning of this study different sources are evaluated as a way of analyzing the most frequently used Roman glass forming and decoration techniques. Subsequently these techniques are discussed in order to present their transformation in contemporary glass technology and glass art. The study ends with a comparison between Roman and Contemporary periods. The research concludes that most of the Roman glass forming and decoration techniques today display some minor changes, but retain many of the main processing principles and continue to take an important place in the contemporary glass world. KEY WORDS: Roman glass, Contemporary Glass Art