Serçeören-Örenli-Kansız (Kepsut-Balıkesir) yöresi volastonik ve talk yatakları
The Wollastonite and talc deposits at the Serçeören-Örenli-Kansız (Kepsut-Balıkesir) district
  1. Tez No: 45195
  2. Yazar: FETULLAH ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SERÇEÖREN-ÖRENLİ-KANSIZ (KEPSUT - BALIKESİR) YÖRESİ VOLASTONİT VE TALK YATAKLARI Fetullah ARIK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Sedat TEMUR 1995, Sayfa 96 Jüri: Prof. Dr. Halil BAŞ Doç. Dr. Sedat TEMUR Doç. Dr. Hükmü ORHAN Bu çalışmada Serçeören-Örenli-Kansız (Kepsut-Balıkesir) köyleri civarında yaklaşık 80 krr^lik bir alanın jeolojisi, petrografisi ve maden yataklan araştırılmıştır. İnceleme alanında Üst Paleozoyik-Paleosen zaman aralığında oluşmuş kaya birimleri yûzeylemektedir. Bunlar yaşlıdan gence doğru; Fazlıkonağı formasyonu, Dançukuru formasyonu, Yayla melanjı ve Çataldağ graniti'dir. Fazlıkonağı formasyonu Üst Paleozoyik yaşlıdır ve alttan üste doğru mermer arakatkılı amfibolşist, mikaşist, muskovitşist aktinolitşist, tremolitşist ve talkşistlerden oluşmaktadır. Dançukuru formasyonunun oluşum aralığı Üst Triyas- Alt Kretase olup Fazlıkonağı formasyonu üzerinde uyumsuzlukla durmakta ve mermerlerle temsil edilmektedir.Yayla melanjı gabro, diyabaz, serpantinit, proksenit ve daha eski birimlere ait değişik yaş ve boyutta bloklardan oluşmuştur. Ofîyolitîk melanjın yerleşim yaşı Üst Kretase'dir. Paleosen yaşlı Çataldağ graniti, siyenit, mon2onit ve granitten oluşmuştur ve inceleme alanındaki bütün kayaçlan keserek yüzeylemiştir. Volastonit yataklan karbonatlı kayaçlarla magmatik kayaçlann kontaktındaki skarn zonunda, düzenli ve/veya düzensiz şekilli damar ve merceklerden meydana gelmektedir. Volastonit oluşundan magmatik çözeltilerden gelen silisle, yan kayaçlardaki karbonatın reaksiyona girmesi sonucu oluşmuştur (CaC03 + SİO2 = CaSi03 + CO2). Skam zonunda bir miktar da damar dolgulan halinde kurşun-çinko ve bakır mineraBzasyonlan vardır. Mineral parajenezleri yüksek sıcaklık oluşumunu göstermektedir ve siyenitik, monzonitik ve granitik bileşimli magmalardan türeyen çözeltilerin yankayaçlara metazomatizması ile oluşmuştur. Talk yataklan daha çok Fazlıkonağı formasyonuna ait honblendşist, aktinolitşist, mermer ve talkşisüerin sınırında ve az miktarda da Yayla melanjıVın serpantinit bloklarında oluşmuştur. Mineral parajenezleri oldukça değişken olup bu bölgedeki kayaçlann Abukama tip yeşflşist fasiyesinden epidot-amfîbolit ve düşük dereceli amfibolit fasiyesine kadar ilerleyen bölgesel metamorfizma geçirdiğini göstermektedir. İnceleme alanındaki talk yataklan bölgesel metamorfizma esnasında orijinal silisli dolomitik kireçtaşlan ve serpantinitierin metamorfizması ile oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE WOLLASTONITE AND TALC DEPOSITS OF THE SERÇEÖREN- ÖRENLİ- KANSIZ (KEPSUT-BALIKESİR) DISTRICT FetullahARIK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sedat TEMUR 1995, Page: 96 Jüri: Prof. Dr. Halil BAŞ Assoc. Prof. Dr. Sedat TEMUR Assoc. Prof. Dr. Hükmü ORHAN. The geology, petrograpy and ore deposits of 80 km^ district of Serçeören-Örenli-Kanstz (Kepsut-Bakkesir) region, studied in this research. The rock units ranging from Upper Paleozoic to Paleocene in age, crop ou: in the study area. These are, from oldest to youngest Fazlikonagi formation, Dançukuru formation, the Yayla melange and the Çataldağ granite. Fazlikonagi formation is Upper Paleozoic in age and is composed up of from bottom to top, with marble interlayers, amphiboleschist, micaschist, muscoviteschist, actinoliteschist, tremoliteschist, talcschist Dançukuru formation of Late Triassic - Early Cretaceous age lies uncomformably over the Fazlikonagi formation and consist of marbles.The Yayla melange is composed of gabbro, diabase, serpantinlte, pyroxenlte, together with the blocks of various ages and dimentions of older rocks. The emplacement age of the ophiolitic melange is though to be Late Cretaceous. The Çataldağ granite of Paleocene age is made up of syenite, monzonite and granite and Intrudes all the rocks exposing in the area. The wollastonite deposits occured as lenses and regular and/or irregular shaped veins within the scam zones of contacts between igneous and carbonate rocks. Mineral paragenesis varies. The wollastonite minerals form as a result of the reactions; calrite + quartz = wollastonite (CaC03 + Si02 = CaSi03 + C02). Siliceous originating by magmatic fluids between carbonate in the country rocks. In the scam zone, there are also some lead-zinc and copper mineralizations filling the veins. Mineral paragenessis represent high temperature formation and these are thought to be formed in the metasomatism of the country rocks by the fluids originating from syenitic, monzonitic and granitic magmas. The talc deposits occurs mainly in the border of hornblendeschist, actinoliteschist, marble and talcschist of Fazlıkonağı formation and less in amount within the blocks of serpantinites of the Yayla melange. Mineral paragenessis are variable and represent the prograding regional metamorphism from Abukama type greenschist fades to epidot- amphibolite and low amphibolite fades. In the rocks of the study area the talc deposits are formed during the regional metamorphism of original siliceous dolomitic limestones and serpantinite.