1/5000 ölçekli standart topografik haritaların konum (x,y) yükseklik (H) ve alan hassasiyetlerinin araştırılması
The Research of the precision of standart topographic maps scaled 1/5000 on area, position (x,y) and height (H)
- Tez No: 45196
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 1/5000 ÖLÇEKLİ STANDART TOPO?RAFİK HARİTALARIN KONUM(X.Y), YÜKSEKLİK(H) VE ALAN HASSASİYETLERİNİN ARAŞTIRILMASI S.Savaş DURDURAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilimdalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ 1995, Sayfa: 41 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ Prof. Dr. Mehmet YERCİ Yrd. Doç. Dr. Cevat İNAL Teknik hizmetlerin projelendirilmesi ve bu projelerin uygulanmasında konum ve yükseklik doğruluğu olan haritalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla fotogrametrik yöntemle üretilen Standart Topoğrafik Haritaların (STH) konum(x,y), yükseklik(h) ve alan doğruluklarının hassasiyetini belirlemek, çalışmanın temel amacı olmuştur. Seçilen çalışma alanında, jeodezik yöntemlerle elde edilen sonuçlar ile Standart Topoğrafik Haritadan elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fotogrametrik Harita, Standart Topoğrafik Harita'da (STH) konum Hassasiyeti, Standart Topoğrafik Harita'da Yükseklik Hassasiyeti, Standart Topoğrafik Harita'da Alan Hassasiyeti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE RESEARCH OF THE PRECISION OF STANDART TOPOGRAPHIC MAPS SCALED 1/5000 ON AREA, POSITION (X,Y) AND HEIGHT (H) S.Savaş DURDURAN Selçuk Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ 1995, Page: 41 Jury : Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ Prof. Dr. Mehmet YERCİ Yrd. Doç. Dr. Cevat İNAL Projects for technical operations and application of these projects require precise maps not only in position but in height also. The main purpose of this stud}- is to investigate the precision of standart topographic maps (STM) on area, position and height, which are produced by photogrammetric methods. At a chosen area STM were compared with maps produced by geodetical methods and results were analysed. KEY WORDS: Photogrammetric map, Precision of location in STM, Precision of height in STM, Precision of area in STM 11