Hizmet pazarlama karmasının medikal turizme uyarlanması: Antalya örneği
Service marketing mix application to medical tourism: The case of Antalya
- Tez No: 452005
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sağlık kuruluşlarının sayısındaki artış ve rekabet, artan maliyetler, oluşan atıl kapasite, tüketicilerin bilinçlenmesi vb. nedenlerle sağlık sektöründe her geçen gün daha fazla önem kazanan pazarlama faaliyetleri günümüzde ayrı bir uzmanlık alanına dönüşmüştür. Pazarlama faaliyetlerinin artan önemi ile birlikte medikal turistlerin bu faaliyetler ile ilgili düşünceleri de önemli bir konu haline gelmiştir. Araştırmanın amacı; medikal turizme yönelik hizmet veren özel sağlık kuruluşlarında hizmet alan hastaların/tüketicilerin pazarlama faaliyetlerine ne düzeyde önem verdikleri ve bunun sağlık kuruluşu tercihlerine ne düzeyde yansımalarının olduğu 7P (Ürün, Konum, Fiyat, Tutundurma, Fiziksel Deliller, İnsanlar ve Süreç Yönetimi) bakımından ele alınmıştır. Veriler Antalya ilinde bulunan beş özel hastane ve bir tıp merkezinde tedavi gören toplam 234 medikal turistten anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin, sağlık işletmelerinde tüketici talep ve beklentilerine uygun pazarlama karması stratejilerinin geliştirilmesinde, müşteri tatmininin sağlanmasında ve pazarlama faaliyetlerinin başarıya ulaşmasında işletmelere katkı sağlaması hedeflenmektedir. Anahtar Kelimeler, Medikal Turizm, Uluslararası Hasta, Yabancı Hasta, Pazarlama Karması, Sağlık Sektöründe Pazarlama
Özet (Çeviri)
Marketing activities in the health sector nowadays has become a separate specialty in the health field; due to increase in the number of health care organizations, and rivalry, rising costs, excess capacity, consumer awareness and for these kind of reasons it has more importance day by day. Along with the growing status of marketing activities, medical tourists' thoughts about these activities have also become an essential issue. The purpose of the research is to determine in what extend patients/consumers who get service from private health institutes with concept of medical tourism attach importance to marketing activities and how it reflects their preferences; are discussed in terms of 7P (Product, Place, Price, Promotion, Physical Evidence, People, and Process Management). Data were collected in five private hospitals and one medical center in Antalya province through questionnaire from a total of 234 medical tourists who were treated in there. The obtained data is aimed to contribute to improvement of appropriate marketing mix strategies to customers' expectations, as well as demand, achieving customer satisfaction, and successful marketing activities for companies. Keywords, Medical Tourism, International Patient, Foreign Patient, Marketing Mix,Marketing in Healthcare Sector