Batı Toroslarda göçerlerin yerleşme ve mekan sorunlarının çözümü üzerine bir deneme
An essay for solving the problems of settlement an space of the Western Taurus nomads
  1. Tez No: 45201
  2. Yazar: İBRAHİM BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmada, Batı Toros göçerlerinin (yörüklerin) mekan sorunları (yerleşme+konut) belirlenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. Literatürde bölge için böyle bir araştırma olmadığı saptanarak konu belirlenmiştir. Göçerlerin yerleştirilmesi problemi uzun zamandır siyasi bir karar olarak, ülkemiz gündemindedir. Problem tamamen çözülmemiştir. Çözüm önerileri getirebilmek için, dünyadaki ve ülkemizdeki göçerlerin durumları ile yeri eşme /yeri eş t irme çalışmaları incelenmiştir. Daha somut veriler elde etmek için araştırma Batı Toroslarda sürdürülmüştür. Bölgenin coğrafi verilerinin göçer hayat üzerindeki etkileri araştırılmış ve bu verilerin göçer hayatın sürmesinde etken olduğu tespit edilmiştir. Bölgedeki göçerlerin giderek yarı göçer ve yerleşik duruma geldikleri ve mekanlarını da buna göre değiştirdikleri saptanmıştır. Araştırma alanında devletçe gerçekleştirilen bir yerleştirme örneği incelenerek problemler belirlenmiştir. Ülke kaynaklarının rasyonel kullanılabilmesi için planlama ilkeleri belirlenmiştir. ANAHTAR -KELİMELER: Batı Toroslar, göçer, yarıgöçer, yerleşme, yaylak, kışlak, yerleşme dokusu, çadır, ev, mekan sorunları, planlama ilkeleri.
Özet (Çeviri)
In this research, space problems ( Settlement +housing) of the western Taurus nomads (yörük) were determined and some solution proposals were produced. The topic of the study was decided by examining that there was no such a research for the region in the literature. The problem of settling the nomads has been occupying some place in the agenda of our country as a political decision for a long time. Unfortunatelly, the problem has not been solved yet. In order to bring some solution proposals, the situation of the nomads in the world and our country and the studies about the settlement and settling were examined. To obtain very concrete data, the recearch was performed in the western Taurus. The impact of the geographic data of the region on the nomadic life was researched and this data was determined to be effective in continuing the life of nomads. It was also determined that the nomads have gradually become semi-nomadic and settled position and have modified their spaces according to this new situation. By investigating a settlement model developed by the state, the problems were determined. Some planning principles were also determined in order to use the resources of the country rationally. KEY WORDS: Western Taurus, nomad, seminomad, settlement, settlements on mountain pastures for the winter and summer-kışlak, yaylak, settlement texture, tent (cadzx), house, space problems, planning principles. 11