İzmir ili Bergama ilçesi müzik uygulamalarında asma davul icrası
Asma davul performance in musical practics of Bergama district of İzmir province
- Tez No: 452066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ritim, birçok disiplinde farklı şekillerde tanımlanan ve en genel ifadeyle“düzen, hareketlerin düzenli işleyişi”anlamlarına gelen bir kavramdır. Müziğin, ezgi (melodi) ve armoniyle birlikte üç temel unsurundan biri olan ritim, ezgilerin düzenli bir halde sıralanması, icra edilmesini sağlar ve ritim katmanını icra etmek için vurma çalgılar kullanılır. GTM'nin iki ana kolu olan GTHM ve GTSM'nde ritmik hareketler“usul”kavramıyla açıklanır. GTSM'nde özel düzüm kalıplarına ve özel adlara sahip olan usuller, GTHM'de ise ölçüleri oluşturan vuruşları ifade eder. Asma davul, bendir, darbuka, kaşık gibi vurma çalgılarla yörelerde icra edilen yöresel ritim kalıplarının usuller olarak ele alınması ve bu şekilde GTHM nazariyatında yer alması, araştırmacılar tarafından tartışılan bir konudur. Asma davul, uzun yıllardır Türk kültür tarihinde yer almış olan ve günümüzde Türkiye'nin hemen her yerinde kullanılan bir vurma çalgıdır. GTHM'nin en temel vurma çalgılarından biri olan asma davul, ebatları, yapımında kullanılan malzemeleri ve özellikle icra şekilleri bakımından yöreden yöreye farklılıklar gösterir. Bu icra şekilleri arasında, Bergamalı müzisyenler tarafından, ilk kez Şekerci Mustafa adlı bir müzisyen tarafından uygulandığı belirtilen ve“tremolo, tırr”gibi isimlerle ifade edilen icra şekli, günümüzde birçok asma davul icracısı tarafından“Bergama tavrı”olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu icra şeklinin“Bergama tavrı”olarak adlandırılması yöre müzisyenlerinin kendilerine atfettikleri“Bergamalılık”müziksel kimliğinin bir örneğidir.
Özet (Çeviri)
Rhythm is a concept that defined differently in many disciplines and means“order, regular action of movements”in general terms. Rhythm, which is one of the three basic elements of music with melody and harmony, allows the melodies to be arranged in a regular order and percussion instruments are used to perform the rhythm layer. Rhythmic movements in Traditional Turkish Folk Music and Traditional Turkish Art Music, which are two main branches of Traditional Turkish Music, are explained by the concept of“usul”. The concept of“usul”that has special“düzüm”patterns and names in Traditional Turkish Art Music, refers to beats that make up measures in Traditional Turkish Folk Music. To consider regional rhythmic patterns that are performed using percussion instruments such as asma davul, bendir, darbuka, kaşık as“usul”and to be involved in the Traditional Turkish Folk Music theory in this way is a subject discussed by researchers. Asma davul is a percussion instrument that has been in Turkish culture history for many years and is used almost everywhere in Turkey today. As the most basic percussion instrument of Traditional Turkish Folk Music, asma davul, varies from region to region in terms of sizes, materials used in construction and especially forms of performances. In these performance forms, the form mentioned by the musicians from Bergama that was first performed by a musician named“Şekerci Mustafa”and expressed by names such as“tremolo, tırr”is called as“the Style of Bergama”by many asma davul performer today. It is an example of the musical identity of“being from Bergama”that regional musicians attribute to them that calling this performance form as“the Style of Bergama”.