Kırklareli ili tığ dantelleri ve yeni tasarımlar
Crochet lace products of kIrklareli̇ province and new designs
  1. Tez No: 452082
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA SERPİL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kırklareli ilinde yapılmakta olan tığ dantel ürünlerini inceleyerek teknik, renk motif ve kullanım yerlerini belirleyerek yeni tasarımlar ile ürünler hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda tığ dantellerinin araç- gereç özellikleri, teknikleri, kullanım alanları, renk, motif ve kompozisyon özellikleri, yapan bireylerin özellikleri, geçmiş ve günümüz arasındaki farkları incelenmiş ve yeni tasarımlar yapılmıştır. Yörede ulaşılan 100 adet ürün incelenmiş olup 40 adet ürün örneklem olarak seçilmiştir. Seçilen ürünlerin fotoğraflarıyla birlikte bilgi formları düzenlenmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına ait verileri toplamak için 9 adet açık uçlu soru ve 24 adet seçenekli sorudan oluşan toplam 33 soruluk anket hazırlanmış, hazırlanan anket örneklem olarak seçilen 40 kişiye uygulanmıştır. Tığ dantellerine ait elde edilen verilerin frekansları ve yüzde dağılım tabloları yapılarak yorumlanmıştır. Ayrıca örneklem olarak seçilen ürünlerin bazı özelliklerinin bilgi formlarından yararlanılarak verileri alınıp frekansları ve yüzde dağılım tabloları düzenlenmiştir. Kırklareli ilinde tığ dantellerinin en çok pike takımı ve vitrin örtüsü olarak kullanıldığı, 20-21 numara tığ ile örüldüğü, pamuk ipliğinin tercih edildiği görülmektedir. Yöredeki tığ dantellerinde en çok çift ilmeğin, beyaz rengin ve geometrik bezemenin tercih edildiği tespit edilmişti. Ayrıca yörede kullanılan dantellerde genellikle anlam yüklü motiflerin kullanıldığı bunların bir kısmının isimlerinin elti eltiye küstü, çarkıfelek, kanser örneği ve beş parmak dağları vb. olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre tığ dantellerinin geliştirilmesi ve farklı alanlarda kullanımının arttırılmasına yönelik önerilerde bulunularak yeni tasarımlar ve uygulamaları yapılmıştır. Anahtar Kelimeler :El Sanatları, Tığ Örücülüğü, Dantel
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the crochet lace products produced in Kırklareli province, determine the techniques, colors, patterns and usage areas thereof and prepare products with new designs. To this end, features of the tools-equipments utilized in crochet lace products as well as techniques, usage areas colors, patterns and composition characteristics thereof in addition to details as to individuals who produce the said products and the differences between products made in the past and present were examined and new designs were created. 100 products obtained in the region were examined while 40 products were chosen as samples. Information forms with photographs were prepared for the selected products. A questionnaire consisting of a total of 33 questions 9 of which were open-ended and 24 of which were yes-no questions was prepared with an eye to collect data for the subgoals of the study and the questionnaire which was prepared was administered to 40 people selected as sample. The frequency of the data obtained for crochet lace were interpreted by creating percent distribution tables thereof. Futhermore, data of some of the characteristics of the products selected as sample were taken from the information form and their frequencies were determined and the percent distribution tables thereof were created. It is observed that crochet lace is mostly used in piqué sets and as showcase cover in Kırklareli province and knitted with crochet number 20 and 21 while cotton yarn is preferred in these products. It was determined that mostly double loops, white color and geometric designs are preferred in crochet lace products produced in the region. In addition, it was found that generally meaningful patterns are used in crochet lace products produced in the region and some of the names of them are as "sister-in-law is cross with sister-in-law, wheel of fortune, cancer sample and five finger mountains and etc. as a result of the researches made. Recommendations for the development of crochet lace and increasing the usage thereof in different areas were made according to the results obtained and new designs and applications thereof were made. Key words : Handicrafts, Crochet Knitting, Lace