Kırklareli ili sınırları içinde kalan tümülüsler
- Tez No: 54115
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışma Kırklareli il sınırları içinde kalan değişik devirlerden tümülüslerin tetkikine ayrılmıştır. Erken Prehistorik Devirlerden Roma Devrine kedar geçen değişik devirlerin özellikle rini anlamak için bu tümül-üsier çok önemlidir. Bunlar Traklar tara fından yapılmış olan örneklerle birlikte değişik kültürlerin de e- seridir. 3u abideler tarihin erken devirlerinden itibaren soygun, tarım ve hazineci faaliyetleriyle ağır biçimde tahrib edilmiştir. Ama pek çok abide bilimsel çalışmaları beklemektedir. Tümülüsler Trakya'nın eski kültürlerini anlamak için en önemli arkeolojik mi rasımızı teşkil' etmektedir. Tümülüsler farklı tipler ve farklı mimari özellikler gös termektedir. Biz bu değişiklikler gösteren mimari oluşum ve kültü rel olgularla ilgilendik. Mimari ve arkeolojik bakış açış: poiojiler yaparak, tümülüslerin gelişimi lemeye çalıştık. Tümülüslerin yapısal özellikleri ihtiva ettikleri eserlerle desteklenerek kültürel farklılıklarını tespite çalıştık. Bu durumu ortaya koyabilmek için bilimsel yoldan çalışılmış oian- -Larıa birlikte, di i im üişı kazılarda tahrib eaıieiı örnekleri us ele aldık. Bu tipler megalitik yapı gösterenlerle birlikte kubbe li oc.b. medarları ve değişik tipleri ihtiva etmektedir. Çalışmamız da bu durumu belirterek gelişim ve değişimi göstermeye ve Trakya fotoğraflar desteğinde bu durumu belgeledik.
Özet (Çeviri)
The study is dedicated to the study of the tumulus in the Province of Kirklareli. There are.a great many of the tumulus, from the early prehistoric times up to the Koman times, in the Province of Kirklareli. They are of great importance for the archaeologists to understand the significances and cultural reali ties of the different Prehistoric and Protohistoric Pecples as well as the Thracians, in the Thracia Oriental. And these monu ments werw destroyed severely by the peoples of the different pe riods, due to the different reasons, such as the plundering, far ming and illegal ar chaelogical activities from the early histori cal times up to the present. But, there are a great many of the tumulus to work on scientifically. They are the most important archaeological heritages to be able to understand the realities of the ancient peoples of Thracia always. These tumulus show us the different types and the dif ferent architectural specialities, related to the different periods and the cultural origins and significances of the Pre- historical and Protohistorical Peoples. And we deal with these specialities and cultural phenomenons, along with the archaeolo gical materials encountered with, to get the appropriate dates and the cutural significances. We tried to identify the typolo gies from the point of archaeologic and architectural view. The tumulus are identified and explained in the structural special ities and the plans. And We selected the tumulus studied scient ifically and unscientifically, to understand them..The examples selected are from the different periods and the different types. They show us the megalithic chamber tombs and the tolos, along with the others. In the study, -we tried to demonstrate the typologies and cultural significances, along with the archaeologic contents. And we included the plans, diagrams and the photographs to prove them.