Early İslamic civilization in Cyrenaica the first three centuries ofhijra
Hicretin ilk üç asrında Cyrenaica'da ki ilk İslam medeniyeti
- Tez No: 452134
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Burka şehri Mağrip ülkelerinde ki İslam devletlerinin doğu ve batısını birleştiren konumda olup her ikisi arasında köprü oluşturmuş ve İslam'ın temelini oluşturmaktadır. İmaretin merkezi İslam fetihlerinde önemli bir rol oynamış ve İslam Barqa'dan Afrika'dan Mağrip ve Endülüs'e yayılmıştır. İslam fetihleri aslında insanları doğru yola götürmeyi amaçlayan inançlı ve medeni yayılma operasyonu olup Yunanlılar, Romalılar, Bizanslar ve Farsların amaçları bir siyasi oluşum inşa etmek ve halkların varlıklarını sömürmenin aksine İslam'ın tek amacı halka tevhit inancını yaymak olmuştur. Fatihler, yapılan fetihlerde hâkim ve mahkûm arasındaki eşitliği savunarak, İslam ilkelerine önem vererek aslında herkesin hak ve görevler karşısında eşit olduklarını savunmuş ve geriye dönük bu duruma baktığımızda İslam öncesi tarihte hiçbir rejim bu şekli onaylamamıştır. Tüm bölgede kısa bir süre de İslam yayılarak, birçok kişinin İslam'a girmelerine ve Arapça öğrenmelerine etkili olmuştur. Müslümanlar, bölgede yaşayan halkların eski miraslarını korumuş hatta onları çıkarları doğrultusunda kullanmış misal olarak güvenliklerde birçok savaş kalesi, mescitler ve kaleler inşa edip bu günümüze kadar ayakta durması İslam medeniyetinin ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesidir. Bu araştırmada Burka bölgesinde İslam fethinden Fatımi dönemine kadar tarihi, medeniyet ve tarihi eserler incelemiştir. Birinci bölümde Burka bölgesi tarihi, medeniyeti ve tarihi eserleri ile ilgili tarihçilerden ve gezginlerden bahsettiklerinden aldığımız özeti sunmuştuk. Eskiden Burka bölgesine beşli şehir anlamına gelen Antablos olarak anılmaktadır. Bunun anlamı ise İslam fethinden sonra Antabls adını almış daha sonra bölgenin şehirlerinden olan Burka adını almıştır. Bu tarihi ve coğrafi açıklamadan sonra bölge fetih edilmeden önceki durumuna göz atmamız gerekir, özellikle burada yaşayan halkların Romalılar ile farslar arasındaki dini çatışmaların halk açısından sıkıntı yaşadıklarını belirtmemiz gerekmektedir. Beş yıl gibi kısa bir süre devam eden Fars işgali Bizans tarafından geri alınmıştır. Bu halkın sıkıntıları Ukbe Bin Nafi komutanlığında, Amr Bin As Mısır valiliği ve Hz Ömer Bin Hattab hilafet dönemi hicri yılında bitmiştir. Ukbe Bin Nafi bölgeyi fetihte zorluklar yaşamamış ve bu bölgedeki yaşayanlar İslam'a verdikleri ahde sahip çıkmış ve o tarihten beri İslam'dan ayrılmayarak Burka din, halk ve medeniyet olarak Müslüman olmuştur. İkinci bölümde: Barqa'da ki İslami eserlere değindik. Müslümanlar Yunanlılar, Romalılar ve Bizansların yapılarından nasıl yararlandıklarını açıklayarak ilaveten mescitler, kaleler, surlar ve çarşılar inşa edilmesi daha sonra Burka ve Awjala eski cami, Ejdabya'da Elmoez kasrı ve Tocra kalesi gibi en önemli eski eserleri irdeledik. Müslümanlar, Romalılar yüzünden karşı taraftaki uzun sahil olması nedeniyle askeri, mimari ve güçlendirme mimarisine önem vermişlerdir. Üçüncü bölümde: İslam'dan önce halkın bileşenlerini dinleri ve dilleri ve İslam'a girdikten sonra dinlerini ve dillerinin nasıl değiştiği konusuna değinerek hatta Arapça diline nasıl hâkim olduklarını gözlemledik. Bunların nasıl bir İslam toplumuna dönüştüğünün temel nedenleri fatihlerin, mescitlerin, Rabatların ve zaviyelerin, ilim talebelerinin rolü büyük olmuş ve bunun sonucunda bölgenin görüntüsü Müslümanolmuştur. Dördüncü bölümde: Bölgenin tarım, sanayi ve ticari alanlar gibi ekonomik özelliklerini belirtmenin yanı sıra bölgenin sahilini çölüne ve İslami devletlerin doğu ve batısı arasında köprü durumunda, ticaret yolu olması sebebiyle konumunun önemini inceledik. İlaveten çarşılar ve mali işlemler sebebiyle İslam hilafeti hazineye önemli bir ekonomik kaynak olmuştur. Anahtar Sözcükler : Cyrenaica, Vandals, Arabizaition, Burqa, Conquest, Immunizing, Architectural
Özet (Çeviri)
Cyrenaica was the base of Muslims in Morocco.it linked the Islamic Orient with its west it was the headquarters of the emirate, it played an important essentially rule In the march of the Islamic conquest, including the spread of Islam in Africa and the Maghreb and Andalus. Invasion of Islamic regard as civilized ideological aims to guide people to the right path and its only purpose to publish monotheism in peoples' beliefs, unlike the Greek expansion and the Roman and Byzantine and Persian, which aimed to establish a political entity and the exploitation of the people'swealth. Conquerors were keen on disseminate the principles of Islam in which equate between the ruler and the ruled, everyone is equal in rights and duties, no system except Islam agree or give this system.it has had a major impact in the incomes of the population to Islam and their mastery of the Arabic language in a short time and the spread of Islam in the entire region As a result of this Muslims save the history of peoples, even benefited from it and Exploit it to serve their interests, such as their use of some forts warships that still stand as a witness to what Islamic civilization at the height of itsprosperity. This research mentioned the historical, cultural and archaeological aspects of the Cyrenaica region since the Islamic conquest and even the Fatimid era. We showed from The first chapter of Cyrenaica province of historical, cultural and archaeological terms We have outlined what the travelers and historians, called Antablos that means five cities then it was changed after Islamic conquest into Antabls, after that named Cyrenaica that quoted as one of territory after this historical and geographical presentation we had to address the situation of the province before the Islamic conquest and how this territory suffered from the religious conflicts between the emperors of the Roman addition to the Persian colonialism that did not last more than five yearsago Before Byzantine rule come back again. It was the plight of these people ended with the entry of Islam in 21 AH in the succession of Omar Ibn Khattab may Allah be pleased with him thanks to Egypt, Amr Ibn El-Aas and led by ibn Nafie, who did not face any difficulty in opening this province where invaded without any fighting. These people should be appreciated because they embraced Islam and protect it until Cyrenaica became Islamic country, people andcivilization. The second chapter have talked about Islamic monuments in Cyrenaica and how Muslims have benefited from the Greek, Romanian, Byzantine buildings in addition to they constructed mosques, forts, fences and markets and we've talked about the most important monuments in the Cyrenaica like old mosque in Awjala and Elmoez, El Ezzeiat palace as well as Tocra Castle and the Muslims are interested in military fortification architecture and cities due to the large coast overlooking the sea and in front of the country's rum. The third chapter in which all components of the population before the Conquest, religions and languages and how they have converted their religion and their language to merge with the Muslim conquerors and embrace Islam and speak the Arabic language and the role that these conquerors in the transformation of this society into an Islamic society in addition to the role of the mosque, and Rabat, angles, and students science in the Islamization and Arabization of this region to become the civilized face of the territory purelyIslamic.. The fourth chapter we have talked about the economic characteristics of the region of cultivation, industry and trade as well as the importance of the location of this region, where it connects east Muslim with west Muslim and trade routes by which bundle coast seas addition to markets and financial transactions and how was this region an economic resource important for the House of the Islamic caliphate. Keywords : Cyrenaica, Vandals, Arabizaition, Burqa, Conquest, Immunizing, Architectura