Merinos koyunlarında septum ınterventrıculare'nin arteriyal vaskülarizasyonu
- Tez No: 452235
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HAKAN ATALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan çalışmada kalbin kasılmasını, sinir iletilerinin iletilmesini ve ventriküller arası dengeyi sağlayan septum interventriculare'nin vaskülarizyonunun hangi damarlar tarafından sağlandığını belirlemek ve yapılacak çalışmalara bir altyapı olarak katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda 30 adet merinos ırkı koyun kalbi kullanıldı. Laboratuvar ortamında önce sol atrium cerrahi dikiş yöntemi ile kapatıldı ve daha sonra aorta ascendens'a kanül yerleştirildi. Koroner arterlerin içine diseksiyonu kolaylaştırmak için kırmızı mürekkep ile renklendirilmiş latex ve takilon (100ml monomethyl metracrylate, 21 gr powder (toz) poly methylmethacrylate ve 8 gr mürekkep) enjekte edildi. Latex verilen kalpler %10'luk formaldehit solusyonu içerisinde takilon verilen kalpler ise 40°C'de %5'lik KOH çözeltisinde bekletildi. Septum interventriculare'nin beslenmesi sağlayan dalın R. interventricularis paraconalis'in ilk dalı R. septalis olduğu görüldü. R. septalis septum interventriculare'nin de ilk dalını vermeden ortalama uzunluğu 4,32 mm iken çapı ise 1,68 mm, r. septalis septum üzerindeki ortalama uzunluğu ise 37,2 mm olduğu ölçüldü. Ortalama olarak da 7,5 dal verdiği saptandı. R. septalis'den sonra %80 oranında rami septales görüldü. R. interventricularis paraconalis'in üstünden apex'e doğru inerken posterior'dan ortalama olarak 13,17 dal verdiği ve bunların tamamının septum interventrikulare' yi kanlandırdığı görüldü A. coronaria sinistra'nın ramus ventriculi dextri dalının septum interventriculare'nin superior kısmını kanlandırdığı (%96,7) görüldü. Deneysel olarak yapılan çalışmalarda hem sağ koronerin hem de sol koroner arterlerin kesintiye uğrayabileceği ve bu kesinti sonucunda kalbin kas yapısında geri döndürülemez sorunlar ortaya çıkabileceği görülmüştür. Septum interventiculare'nin arterial beslenmesini yaklaşık olarak 4/5'ini Ramus septalis'in geriye kalan 1/5'lik kısmını ise circumflexus sinister'in ramus ventriculi dextri'nin beslediği görüldü. Sağ koroner arterin septum interventriculare'nin beslenmesinde katkısı olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the vascular supply of the septum interventricular vasculature, which provides nerve conduction and interventricular balance, in order to establish a working background for the future researches to determine contemporary diseases. In our study, 30 merino sheep hearts were used. In the laboratory, left atrium was closed surgically, at first. A cannula was placed in the ascending aorta. To facilitate the dissection of coronary arteries, latex colored with red ink (100 ml monomethyl methacrylate, 21 gr powder, poly methylmethacrylate and 8 gr ink) was injected into the coronary arteries. Latex given hearts were placed in 10% formaldehyde solution followed by a 5% KOH solution at 40°C. The branch which feeds the septum interventriculare was found to be the first branch of R. interventricularis paraconalis, R. septalis. The mean length of R. septalis septum interventriculare before giving its first branch was 4.32 mm and 1.68 mm in diameter, the mean length on septum was measured as 37.2 mm. It was determined that it gave 7,5 branches along its course. Following R. septalis,. ramie septales were seen in 80% of the cases. While descending to the apex from the top of R. interventricularis paraconalis, it gave an average of 13,17 branches from the posterior and all of them was supplying blood flow to the septum interventriculare. It was seen that ramus ventriculi dextri branch of a. coronaria sinistra provided blood supply to the superior part of the septum interventriculare (96,7%). Experimental studies have shown that both the right and the left coronary artery can be interrupted, leading to irreversible problems in the structure of the heart muscle. Approximately 4/5 of the arterial supply of the septum interventiculare was found to be provided by the ramus septalis and the remaining 1/5 by the ramus ventriculi dextria of the circumflexus sinister. It was determined that there was no contribution of the right coronary artery to the blood supply of the septum interventriculare.