Polisaj sonrası ekstra polimerizasyon uygulamasının kompozit rezinlerde renk değişimine etkisinin araştırılması
Effect of extra polymerization after polishing procedures on color stability of composite resins
  1. Tez No: 452234
  2. Yazar: KÜBRA ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı farklı bitirme ve polisaj işlemleri sonrası uygulanan ilave ışığın kompozit rezinlerin renk değişimine etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada bir nanofil (Filtek Ultimate), bir nanohibrit (Filtek Z550), bir mikrohibrit (Filtek Z250) ve bir bulk-fill (Filtek Bulk Fill) ışıkla sertleşen kompozit rezinleri kullanılmıştır. Her bir materyalden disk şeklinde hazırlanan (bulk-fill için 8x4 mm, diğerleri için 8x2 mm) 120 adet örnek, kuartz tungsten halojen (QTH) ya da light emitting diode (LED) ışık kaynağı kullanılarak polimerize edilmiş ve örnek yüzeylerine uygulanacak polisaj işlemlerine göre rastgele 3 gruba ayrılmıştır. Bunlar: polisaj uygulanmayan (kontrol), alüminyum oksit disklerle (Sof-Lex) polisaj yapılan ve tek aşamalı polisaj lastiği ile (OneGloss) polisaj yapılan gruplardır. Daha sonra gruplardaki örneklerin yarısına ilave ışık uygulanmıştır. Toplamda 48 adet gruba (n=10) ayrılan örnekler bir hafta kahve solüsyonunda bekletilmiştir. Renk ölçümleri spektrofotometre (Vita EasyShade) ile başlangıç ve kahve solüsyonunda bir hafta bekletilmenin sonunda yapılmış ve ΔE değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler Dört Yönlü Varyans Analizi ve ikili karşılaştırmalar Bonferroni testi ile yapılmıştır. Bulgular: Yapılan analiz sonucunda (p=0,05), renklenme farklılığı oluşumuna kompozit rezin tipi, polisaj sistemleri ve ilave ışık uygulamasının etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, ışık cihazlarının etkisi genel olarak anlamlı görülmemiştir. Mikrohibrit ve nanohibrit kompozitler nanofil kompozite göre daha yüksek renk stabilitesi göstermiştir. Bitirme ve polisaj sistemleri arasında daha az renklenmeyi sağlama açısından Sof-Lex'in OneGloss'a göre daha etkili olduğu bulunmuştur. Kontrol ve Sof-Lex gruplarında ilave ışık uygulaması ile daha az renklenme tespit edilmiştir. Sonuç: Kompozit rezinlerde estetiğin sağlanması ve renklenmenin azaltılabilmesi için uygun bitirme ve polisaj işlemlerinin uygulanması gerekir. Renklenmeyi azaltmak için bitirme ve polisaj sonrası ilave ışık uygulanması materyalin içeriğine bağlı olarak faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of additional light-curing on color stability of resin composites after different finishing and polishing procedures. Material and Method: In this study, a nanofill (Filtek Ultimate), a nanohybrid (Filtek Z550), a microhybrid (Filtek Z250) and a bulk-fill (Filtek Bulk Fill) light-cured composite resin materials were tested. One hundred and twenty disc-shaped (only for bulk-fill 8x4 mm, for the others 8x2 mm) specimens were prepared from each material using either a quartz tungsten halogen (QTH) or a light emitting diode (LED) light source and randomly assigned into 3 groups according to the surface treatment: no polishing (control), aluminium oxide disks (Sof-Lex) and one-step rubber polisher (OneGloss). Then additional light-curing was applied to half of the specimens from each group. 48 groups of specimens (n=10) immersed in coffee solution for one week. Color measurements were performed at baseline and after one week storage in coffee solution with a spectrophotometer (Vita EasyShade) and ΔE values were calculated. The data were statistically analyzed with Four-Way Analysis of Variance and Bonferroni Test. Results: Significant differences (p=0.05) in color stability were observed in the restorative materials among composition of composite resin, polishing protocols and additional light-curing while there is no significant differences among light sources, in general. Microybrid and nanohybrid composites showed less stain retention than nanofill. Among the finishing and polishing procedures of the composites, the Sof-Lex polishing system was relatively better than OneGloss on color stability. Control and Sof-Lex groups showed less discoloration when additionally light cured. Conclusion: In order to maintain aesthetics and to increase resistance to discoloration of resin composites, the application of appropriate finishing and polishing procedures are recommended. It was concluded that additional light-curing may be beneficial after finishing and polishing to maintain less discoloration depending on material's filler content.