Basınç odası iç yardımcılarında akciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The evaluation of hyperbaric chamber attendants' pulmonary functions
  1. Tez No: 452289
  2. Yazar: ADEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Basınç Odası İç Yardımcılarında Akciğer Fonksiyonlarının Değerlendirilmesi. Dalış insanlar için pek çok fiziksel ve fizyolojik olmayan koşullar içerir. Özellikle solunum sistemi dalıştan en çok etkilenen sistemdir. Dalışın solunum fonksiyonlarına etkisi birçok çalışmada ele alınmıştır. Hiperbarik oksijen (HBO) tedavilerine eşlik eden iç yardımcı sağlık personeli basınçlı hava solurlar. Standart HBO tedavi protokolüne bağlı olarak kümülatif oksijen toksisitesinin akciğer fonksiyonlarına olumsuz etkileri olsa da, iç yardımcı sağlık personeli gibi belirli zaman aralıklarıyla tedaviye eşlik eden ve yüksek basınçlı hava soluyan personelde akciğer fonksiyonları üzerine olan etkisi araştırılmamıştır. Bu çalışma kişisel özellikleri birbirine benzer, iç yardımcı ve kontrol grubu olmak üzere homojen iki grup oluşturularak tasarlandı. Çalışmamızda iç yardımcı grubunda 11, kontrol grubunda ise 15 kişi yer aldı. İç yardımcı personel 2,5 ATA'da 120 dakikalık HBO tedavisi seanslarına eşlik etmektedirler. Tedavinin son 15 dakikasında % 100 oksijen solumaktadırlar. Kontrol grubu ise hastanemizde çalışan diğer sağlık personelinden oluşmaktadır. İç yardımcı gruba ve kontrol grubuna çalışmamızın başlangıcında ve 12 ay sonrasında solunum fonksiyon testi (SFT) ve karbonmonoksit difüzyon testi (DLCO) yapıldı. Çalışmamızda iç yardımcı grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında, ilk ve son SFT ve DLCO test değerleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Her iki gruptada bir yılın sonunda FEV1, FEV1/FVC %, FEF25-75% ve FEF50% değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş tespit edildi. Ancak, bu düşüş gruplar arasında eşit düzeyde oldu. İç yardımcı grubun tedaviye eşlik ettikleri toplam seans sayısı ile son ölçüm FEV1 ve son ölçüm FEF25-75% düzeyleri arasında negatif yönde, güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı. Sonuç olarak, yüksek basınçlı hava soluyan iç yardımcı personelde akciğer fonksiyonlarında meydana gelen değişimler, basınca maruz kalmayan bireylerle eşit düzeydedir. Bulgularımız iç yardımcı olarak çalışmanın bir yıl içinde akciğer fonksiyonlarına olumsuz bir etkisi olduğunu doğrulamamıştır. Daha geniş örneklemi olan ve daha uzun takipli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Diving includes many physical and non-physical circumstances for humans. In particular the respiratory system is the most affected system. The influence of diving on pulmonary functions has been investigated by multiple studies. Although the standart HBO protocols have cumulative oxygen toxicity on pulmonary functions, the influences on chamber attendants' pulmonary functions have not been studied yet. According to our study design, we have two groups in which participants' characteristics are similar. Attendants group has 11, control group has 15 participants. Chamber attendants accompany the patients in HBO sessions for 120 mins at 2,5 atmospheres absolute (ATA). Chamber attendants breathe 100% oxygen by face mask in the last 15 mins period of the HBO session. The control group consists of other health personel working in our hospital. The chamber attendants group and the control group were examined with pulmonary function test (PFT) and carbon monoxide diffusion test (DLCO) in the beginning of the study and 12 months later. When the attendants group and control group have been compared, any significant statistical difference could not be found between the group's PFA and DLCO values measured at the beginning of the study and one year after (p>0.05). Although, FEV1, FEV1/FVC %, FEF25-75% and FEF50% significantly reduced in both groups after 1 year, the rate of change was similar in both groups. There has been a powerful and significant statistical negative relation between chamber attendants total session score and final FEV1, final FEF25-75% levels. In conclusion, the changes in pulmonary functions of inside atendants was in similar rate of those of subjects not exposed to high pressure environment. Our findings did not confirm that working as an inside attendant for one year impairs pulmonary functions. Further studies with larger samples and long follow-ups are needed.